Luan Zmijani, trajner i Akademise Vllaznia, eshte shprehur me nota jo fort pozitive per ekipin e pare te Vllaznise.
Ai thote se ecuria e shkodraneve nuk ka qene ashtu sic duhet, teksa vete ish-trajneri i Vllaznise, personalisht e shikonte te denje kete skuader per titull, por nuk u plotesuan pritmsherite qe ishin.

Ne nje interviste ekskluzive per “Shkodra Sport”, Zmijani shpreh besimin se Vllaznia mund te ishte me lart ne renditje, por ecuria e ekipit nuk ka qene ajo e duhura. Ai ka apeluar edhe ndaj elementeve te rinj, te cileve u kerkon me shume pune, per te qene te denje per ekipin e pare, por edhe ekipet e tjera.

Poashtu, Zmijani thekson se ne ndeshjen me Dinamon duhet te merret medoemos maksimumi. Sipas tij, e rendesishme ne kete takim do te ishte qe Vllaznia te fitonte dhe te afrohej me zonen europiane, pas humbjes se Kukesit diten e djeshme.

“Me Skenderbeun ishte nje loje shume e dobet. Mund te them qe kam shikuar ndoshta ndeshjen me te dobet te sezonit.

Eshte e veshtire qe te gjithe lojtaret qe kane dale nga Akademia, te luajne me ekipin e pare te Vllaznise, por une do t’iu beja thirrje te gjithe lojtareve qe te punojne fort dhe te gjejne hapesira edhe ne skuadrat tjera, ndersa per drejtuesit qe marrin lojtaret nga jashte ose jo produkt i Akademise, duhet te jene me diference nga futbollistet tane.

Une mendoj se Vllaznia do te vuaje deri ne fund per Europen. Une mendoj se nuk do te jete e lehte, por nga ana tjeter besoj shume qe do ia dalin mbare.

Finalja ndaj Lacit? Laci eshte skuader e forte dhe kete e tregoi mjaft mire edhe me Tiranen, por jam i mendimit qe djemte tone, do te gjejne forca per ta perballuar ate finale, qe per ne eshte jetike, per sa i perket objektivave te pjesemarrjes ne Europe.

Te them te drejten, pritshmeria ka qene me e madhe. Ecuria nuk ka qene si duhet, por edhe kundershtaret nuk e kane vleresuar Vllaznine si sezonin e kaluar per mbijetese, por si nje pretendent serioz per te dy kompeticionet.

Po flasim per nje skuader qe ne leter eshte perforcuar ne krahasim me sezonin e kaluar, por qe rezultatet nuk i pergjigjen investimit qe ka bere presidenti Xhaferi dhe keshtu qe i bie investim me i madh dhe me pak rezultat. Vetem fitimi i Kupes, mund te jete deri diku, si nje fare kompensimi kundrejt investimit, qe eshte bere.

Une mendoj se Vllaznia ndaj Dinamos ka force per te marre me te miren e mundshme. Duhet medoemos te merret maksimumi nga kjo ndeshje dhe t’i afrohet zones europiane.

Keto jane ndeshje shume te rendesishme, per vete faktin se po i vjen fundi kampionatit dhe aty ne klasifikim, kemi tre skuadra qe pretendojne fort per dy vende ne Europe dhe askush nuk do te beje hap fals, sepse dihet cfare do te thote nje sezon i cuar dem.

Vllaznine do te deshiroja ta shihja ne Kupat e Europes dhe te perserisin suksesin e sezonit te kaluar. Kjo do t’i jepte nje frymemarrje skuadres sone dhe te permiresohemi per te ardhmen. Te jete ky sezon, mesim per te gjithe ato qe merren me ndertimin e skuadres, sepse ka ardhur koha te mendojme seriozisht qe titulli duhet te vije ne Shkoder”,-mbylli prononcimin e tij, ish-trajneri i Vllaznise, Luan Zmijani.
Maringlen ZHIVANI