Vllaznia ka bere nje gabim te madh dhe per rrjedhoje, rrezikon tashme seriozisht Europen permes kampionatit. Ne ndeshjen ndaj Dinamos se vendit te fundit, ajo ka barazuar me rezultatin 0-0.

Ka qene nje ndeshje jo ne lartesine e duhur dhe ndonese ajo ka patur disa raste shenimi, nuk ia ka dale te shenonte qofte edhe nje gol te vetem qe do t’i jepte trepikeshin.

Dinamo – Vllaznia 0-0

70’ Haxhiu në të majtën lë në vend Adilin dhe pastaj merr fundoren. Pasimi i tij gjen Prodanin por gjuaja e këtij të fundit shkon jashtë katërkëndorit të Zogoviç.

65’ Aralica shfaqet përsëri para Simonit pas një pasimi nga e majta por dy herë radhazi ndalet nga portieri i ri. Megjithatë, më pas sulmuesi sinjalizohet në pozicion jashtë loje.

56′ Dinamo i afrohet golit të avantazhit, Haxhiu pason për Reginaldon me sulmuesin që ndalet nga Zogovic

50’ Aralicës i del topi mirë në zonë dhe gjuan rrufeshëm teksa gjen grushtimin e Simonit. Topi shkon në këmbët e Hoxhajt i cili nuk devijon dot drejt portës.

’46 Nis pjesa e dyte ne Elbasan

’45+1 Mbyllet pjesa e pare

’45 Jonuzi me nje gjuajtje jashte zone dhe topi kalon ngjitur me traversen

42’ Tjetër pretendim për penallti i shkodranëve. Da Silva në të djathtë harkon në qendër, Imami prek topin me dorë dhe më pas largon mbrojtja. Gjyqtari përsëri ia lë gjithçka në dorë VAR-it nga i cili nuk vjen kërkesa për të rishikuar pamjet dhe vazhdon lojën.

38’ Pas një harkimi në zonë, Adili nga e majta tenton fluturimthi portën me Imamin i cili devijon topin në këndore.

38’ Pas një goditje nga këndi, topi shkon te Gurishta në të djathtë ku mbrojtësi rrëzohet në zonë pas një kontakti me Mijën. Protesta të shkodranëve që kërkojnë penallti. Lata pret udhëzimin nga VAR e më vonë bën shenjë që loja të vazhdojë.

30-Rast i pastër për Vllazninë, Aralica nxjerr përballë portierit Da Silvan, shmang golin Simoni.

25′ – Rimal Haxhiu shfaqet sërish në zonën e Vllaznisë, godet drejt portës, por ndërhyn në pozicion Zogovic.

15′ – E pavëmendshme mbrojtja e Dinamos, përfiton Aralica, por devijon në shtyllën e parë Simoni.

13′ – Shumë mbi tra goditja e Da Silvas nga distanca.

7′ – Del rrezikshëm përpara Dinamo, Haxhiu provon prirët me portën, pa shënjestrën e duhur.

1′ – Nis takimi në “Elbasan Arena”

Formacionet:

Dinamo: Simoni, Malikiji, Mija, Imami, Prodani, Fejzulla, Sidibe, Demiri, Ibraimi, Haxhiu, Reginado.
Trajner: Rodolfo Vanoli.

Vllaznia: Zogovic, Gurishta, Adili, Bulatovic, Hakaj, Krymi, Jonuzi, Kruja, Da Silva, Hoxhaj, Aralica.
Trajner: Elvis Plori.