Vllaznia ne atletike per meshkuj eshte shpallur fituese e Kupes se Shqiperise per te 14-tin vit rradhazi. Trofeu i fundit eshte fituar pasditen e sotme ne pisten e stadimit “Loro Boriçi” ku eshte zhvilluar edhe edicioni i rradhes i ketij kompeticioni.

Kupa rikthehej ne Shkoder per t’u zhvilluar pas plot 30 vitesh dhe ka sjelle nje entuziasem shume te madh jo vetem tek sportistet pjesmarres por edhe shume tifoze qe kane qene te pranishem ne stadium per te ndjekur garat.

Garat e sotme dhuruan edhe tre rekorde kombetare, pikerisht ate te Luiza Geges ne garen e 5000 metrave si dhe te Leandro Çardakut te Vllaznise dhe Elisa Myrtollarit te Skenderbeut qe thyen rekordet e gares se 100 metrave per kategorine U20.

Nga ana tjeter, atleti tjeter i Vllaznise Franko Burraj ka tentuar thyerjen e rekordit kombetar ne garen e 200 metrave por nuk ia ka dale vetem per 2 te qindtat!!!

Megjithate, Vllaznia edhe njehere tjeter tregoi se vazhdon te dominoje ne garat e atletikes shqiptare duke bere prone te veten trofeun e Kupes se Shqiperise per te 14-tin vit me rradhe. Nje sukses ky mese i merituar i te gjithe sportisteve bashke edhe me trajneret Albert Marashi, Bruno Rrotani, Dorian Tafa dhe Jetmir Jahaj./SHKODRA-SPORT.COM/