Skënder Gega mbyll aventurën me Skënderbeun teksa tekniku firmosi me korçarët më datë nëntë mars të këtij viti me qëllimin për të shpëtuar juglindorët nga rikthimi në Kategorinë e Parë. Por, ky objektiv dështoi në ndeshjen e fundit të kampionatit ku Skënderbeu barazoi me Dinamon dhe matematikisht tashmë nuk ka më shpresë për të vijuar në elitë.

Në këtë formë, Gega ka menduar të largohet para kohe nga Korça ndërsa në këtë vendim ka pasur edhe miratimin e presidentit Ardian Takaj.

Ka qenë vetë Gega ai i cili i ka komunikuar lojtarëve para seancës stërvitore të ditë së sotme se nuk do të jetë në krye të skuadrës në tre ndeshjet e mbetura të Superiores, ndërkohë në një postim tekniku nga Tropoja shprehet se ka dhënë maksimumin, por nuk ka lënë pa përmendur edhe penalizimin nga arbitrat.

“Prej disa javësh pata privilegjin dhe kënaqësinë të isha pjesë e KF Skënderbeut. Dua të falenderoj të gjithë për mbështetjen dhe respektin. Nuk ja dolëm dot për disa arsye por, jam i sigurt se ky qytet dhe ky klub meriton vendin që i takon dhe patjetër që do kthehet edhe më i fortë. Faleminderit të gjithëve. Respekt. S. Gega”, shkruan Skënder Gega

Ndërkohë, Skënderbeun për tre ndeshjet e mbetura në Superiore do ta drejtojë Gentian Liçi.