SILLU, SILLU RRUMBULLAK

S’KENA TE FTOFTE ASPAK

TUE LUEJT E TUE KACYE

BAJME PRAPE BYE

Keshtu fillonte nje loje popullore te cilen e luejshim dikur ne shkollen fillore, por nuk e di a luhet sot.

Kjo loje e shoqeruar me keto fjale i shkon per shtat edhe asaj qe po luan Vllaznia sot. Nje vit me pare tue luejt e tue kacye nje trajner kroat – gjerman Brdariç, na mesoi me dashamiresi e profesionalizem se si fitohet edhe tue luejt e tue kacye, nga ferri nje Kupe Shqiperise e si dilet kampion kombetar duke humbur kete trofe vetem fale koecicentit te golaverazhit.

Kjo loje e ketij gjermani na pelqeu ta perserisim edhe ne kete kampionat, por nuk dualen parashikimet, per te ba realitet objektivat qe ishin hjedhur ne tryeze dhe ne leter, ne mes futbollisteve, stafit teknik e presidenti te Vllaznise, z.Xhaferi.

Nuk u tha se kjo levizje ku zevendesi i Brdariçit, shkodrani E.Plori u be primar, ka per qellim te afroje te tjera rezultate ne kampionat, ne finalen e Kupes dhe shtruarjen ne asfalt te rruges per ne Europe.

U tha vetem nga zera jashte Vllaznise, specialiste e gazetare se sebashku me Brdariçcin duhej te largohej edhe Plori i cili ne 9 jave vetem nje fitore 4 barazime e 4x humbje ishin fakte qe e detyruan Presidenti Xhaferi te bente nje tjeter rrotullim, bile 360 grade.

Se si p’ bente nje rreshqitje te bute Vllaznia e Plorit u p’ edhe pa dylbi, pasi sportedashesit po e braktisnin ate, futbollistet nuk shfaqnin haptas paknaqesi ndaj Plorit, por fakti qe ata dhene vetem nje fitore, flet shume per nje distancim gjithenje ne pershkallezim.

Dhe erdhi pa shume zhurme nderhyrja kirurgjikale e presidenti Xhaferi i cili sado te sillej “rrumbullak e rrumbullak” rreth Rozafes legjendare, emern ma prefekt se ai i Mirel Joses, te cilit Vllaznine e ka pas dhe ka fqinjin me te afert e te dashtun pas Tiranes.

Per kete as qe dyshohet. Ndaj dhe reagimi i tij pas kesaj oferte le me shpresue se a do te jete Mirel Josa çelsi magjik per te pembushur ne dy jave kampionat dhe nje finale Kupe, endrren e Vllaznise dhe te shkodraneve. pjesmarrjen ne Kupat e Europes.

Apo nese nuk ndodhe kjo, me duket se ardhja ne pankinen e Vllaznise e Prof.Joses do te justifikoje planin afatgjate te ndermarre nga presidenti Xhaferi.

Atehere plani afatgjate me se pari grumbullimi i talenteve te Shkodres te shperndare nga Superioria,tek e para e dyta , ka prej atyre qe i zbulon Shkodra Sport cdo dite, pese kampion me Bylisin ,tre kampion me Erzeni, diku kam lexue per Rraboshten e lodhur ne “emigracion” jashte Shkodres kampion ne kategorine e dyte.

Por pse kaq larg? Profesor Josa beso me se pari tek Akademia e Vllaznise se do te jesh i nderuar nga shkodranet. Dhe atehere me kembe te mbare qe ne ndeshjen me Rrogozhinen…
NAMIK MEHMETI
FIRENZE 16.05.2020