Vllaznia ne taekondo eshte shpallur para dy ditesh kampione e Shqiperise ne kategorine e paraterinjve. Nje sukses qe nuk eshte rastesor, por frut i punes se madhe qe grupi i trajnereve me ne krye Elion Puken, ben çdo dite bashke me sportistet. Vete Puka ne nje prononcim per TV1 Channel e ka vleresuar kete sukses te rradhes nga sportistet qe drejton, duke u shprehur:

“Jemi mesuar te bejme tifo per Vllaznin ne futboll por shikojme qe ka ardhur momenti qe Vllaznia po ecen perpara edhe me shume sporte te tjera. Vllaznia ne taekwondo po arrin suksese te shumta. Per te folur me shume per keto arritje dhe per punen e palodhur, i ftuar ne emisionin ‘’Start’’ ne Tv1 Channel traineri i Vllaznis ne taekwondo Elion Puka.

Me tej ai ka vazhduar: “Pas nje pune te madhe, ku vitin e kaluar ne kemi dale ne vend te tret, kete vit u kurorzuam me titullin kampion. Me kategorine nga mosha 11 deri ne 13 vjec e prisnim nje rezultat te tille dhe e realizuam. Jemi shume te kenaqur, sportistet dhane maksimumin. E kane shijuar pafund, sepse kjo eshte motoja jone . Te luajme, te kenaqemi dhe te japim me te miren, pastaj sido qe te shkoje ndeshja mjafton qe ne ta shijojme.

Kemi disa sportiste qe kane triumfuar, jane Menida Meta, Ema Dodaj dhe Tantia Bardhi qe jane kurorzuar me titullin kampion. Dhe une jam shume i kenaqur me te gjithe arritjet e tyre, Menida jo vetem qe eshte kampione Shqiperie por eshte sportistja qe ka me shume medalje me me shume arritje. Ky eshte nje lloj rekordi, vajza ka ardhur qe 4 vjeçe ne stervitje dhe sot eshte 12 vjece, ne kaq kohe ka krijuar eksperience mjaftueshem dhe eshte ne kampione e Ballkanit.

Kemi sportist qe punojne me objektiva te qarta, besoj se frut i suksesit eshte edhe bashekpunimi me profesor Nikolin Prezefin dhe ekipin e tij. Te shpallesh kampion ne Shqiperi nuk eshte e lehte pranda une mendoj se celsi i te gjithe suksesit eshte bashkepunimi qe ne kemi”./SHKODRA-SPORT.COM/