Vllaznia dhe Teuta ne basketboll per meshkuj, luajne sot finalen e dyte, ate te kthimit, takim ky, i cili do te luhet ne oren 19:00. Natyrisht qe, kjo ndeshje pritet te kete nje interes te madh, takim i cili do te luhet ne pallatin e sportit “Qazim Dervishi”.

Vllaznia vjen ne kete finale te dyte, pas nje humbje ne ndeshjen e pare ndaj Teutes, 86-68. Ne fakt, nen drejtimin e trajnerit te ri, Damian Bekteshi, ne gjashte ndeshje rradhazi, fitoi pese te tilla.

Skuadra shkodrane eshte tejet e karikuar per te kaluar me sukses kete finale te dyte, qe nese do te ndodhe keshtu, atehere numri i fitoreve do te barazohej ne 1-1. Kuqeblute kane edhe avantazhin, sepse do te kene mbeshtetjen e madhe te tifozerise shkodrane, e cila, sidomos pas marrjes se drejtimit te skuadres nga Damian Bekteshi, eshte rikthyer bindshem ne shkallet e pallatit te sportit.

Krahas tifozerise, ato qe pritet te ndezin atmosferen, jane pjesetaret e grupimit “Vllaznit Ultras”, te cilet ne ndeshjet e fundit kane qene faktor percaktues ne arritjet e rezultateve pozitive.

Nderkohe nga ana tjeter, edhe ne kampin e Teutes jane shprehur entuziaste per nje fitore te dyte ne Shkoder. Ne kete menyre, kur dy skuadra luajne per fitore, atehere spektakli eshte i garantuar.

Megjithate, kuqeblute duhet te mundin diten e sotme Teuten ne “Qazim Dervishi”, ashtu siç bene para pak javesh. Ndeshja e dyte gjysemfinale do te zhvillohet diten e sotme dhe ne rast fitore te skuadres se Vllaznise, sipas rregullores se FSHB, do te luhet nje ndeshje e trete, perseri ne fushen e Teutes.

Kujtojme se ne baze te rregullores, per te shpallur ekipin kampion, duhet qe ai te kete realizuar tre fitore. Durrsaket kane hedhur hapin e pare, teksa kane fituar ne ndeshjen e pare dhe nese fitojne edhe ne Shkoder, atehere, ato do te kerkojne ta mbyllin ne ndeshjen e trete, qe do te luhet serish ne pallatin e sportit te qytetit te Durresit.

Nese takimin e dyte te mbremjes se sotme, do ta fitojne Vllaznia, atehere patjeter qe do te kemi nje maratone ballafaqimesh, ndoshta per t’u luajtur te pese ndeshjet, derisa njera prej finalisteve, te realizojne fitoren e trete.
Maringlen ZHIVANI