FSHF ka ndermarre nje nisme te veçante per kapitenet e ekipeve te kampionatit te femrave. Keshtu, futbollistet shqiptare qe aktivizohen ne kampionatin shqiptar, do te jene te pranishme ne stadiumin e Torinos, per te ndjekur nga afer finalen e UEFA Women Champions League per kete vit, mes Barcelones dhe Lyon.

Ne finalen Barcelona-Lyon, te pranishme ne stadium do te jene edhe tre kapitenet e skuadrave shkodrane te futbollit, pikerisht Esmeralda Franja e Vllaznise, Paula Jaku e Murlanit dhe Iris Armoku e Atletik Club.

Kthimi i kapiteneve te kampionatit shqiptar do te jete menjehere te nesermen e ndeshjes, pra te dielen, pasi krahas te tjerave, kapitenia e Vllaznise, Esmeralda Franja, duhet te jete gati ne krye te skuadres kuqeblu per te luajtur finalen e Kupes se Shqiperise, e planifikuar per te luajtur te henen ne Rrogozhine perballe Tiranes.

Kuptohet qe emocionet e finales se Champions League, pritet te pasohen me te tjera dy dite me pas, kur ajo do te ngreje nje tjeter trofe qe ekipi i saj fiton ne futbollin shqiptar.
Maringlen ZHIVANI