Vllaznia ne basketboll per meshkuj nuk ia ka dale ta fitoje ndeshjen e trete finale te kampionatit, ate ndaj Teutes te luajtur mbremjen e sotme, ne pallatin e sportit te qytetit te Durresit. Vendasit kane luajtur me mire dhe e kane fituar kete takim me shifrat 96-68.

Ne 10 minutat e para, loja ka qene e dobet nga Vllaznia dhe kjo u reflektua edhe ne rezultatin perfundimtar te kesaj periode, qe ka qene 33-15. Me pas ne setin e dyte, Vllaznia fiton 21-24, por vetem kaq, pasi me pas Teuta merr frenat e lojes ne dore dhe ne perioden e trete, do te fitonte 22-13.

Lojtaret shkodran u ndeshkuan me shume gabime personale dhe kjo ndikoi edhe ne paraqitjen e tyre ne vazhdim. Ne keto rrethana, fraksioni i katert dhe i fundit i ndeshjes, do te shtonte epersine e durrsakeve, te cilet e mbyllin me fitore 20-16, teksa e administruan mire kete periode, duke e mbyllur krejt ndeshjen me 28 pike epersi, pikerisht ne shifrat 96-68.

Ne kete menyre, Teuta fiton edhe finalen e trete ne serine prej pese finaleve, qe do te shpallin edhe ekipin kampion te sezonit 2021-2022, teksa tashme rezultati i pergjithshem i ndeshjeve eshte 2-1 ne favor te durrsakeve.

Ndeshja e katert do te luhet te merkuren ne oren 19:00 ne pallatin e sportit “Qazim Dervishi” te Shkodres dhe padyshim qe Vllaznise i duhet te beje kthesen per te kerkuar fitoren dhe per te barazuar numrin e finaleve te fituara ne 2-2, duke lene me pas gjithçka te hapur sa i perket titullit kampion ne ndeshjen e peste.
Maringlen ZHIVANI