Portugezi i pankines se Romes, Jose Mourinho konsiderohet si nje strateg i vertete ne drejtimin e skuadres se tij, teksa e çoi Romen deri ne finalen e Conference League dhe me pas mundi Feyenoordin, ne duelin e mbremjes se djeshme ne stadiumin “Air Albania” ne Tirane, me rezultatin 1-0.

Sukses ky qe vjen, pasi me heret fitoi Champions League dhe UEFA Europa League. Dy Champions League me Porton dhe Interin, nje kupe UEFA Europa League serish me portugezet, nje Europa League tjeter me Manchester United dhe tashme Conference League me Romen.

Me kete sukses, Mourinho arrin trofeun numer 26 te karrieres se tij te jashtezakonshme. Ne total, eshte ne vendin e peste.

Kryesuesi eshte Sir Alex Ferguson me 49, i ndjekur nga Mirçea Luçescu me 34, Pep Guardiola me 32, Valery Lobanovsky me 27. Pas tij, vjen Ottmar Hitzfeld me 25, Jock Steij me 25 serish, Giovanni Trapattoni me 22, Walter Smith me 22 dhe Arsene Wenger me 21.
Maringlen ZHIVANI