Gazeta “Shkodra Sport” ka qenë dhe do të vazhdojë të jetë pranë tifozëve shkodranë. Për të përçuar më tej emocionet e tyre, pritshmëritë dhe njëkohësisht edhe ankthin me të cilin i përjetojnë ndeshjet e Vllaznisë.

Në këtë kuadër, gazeta juaj ka kontaktuar sërish me disa prej tyre, për të folur me ta rreth ndeshjes finale të Kupës së Shqipërisë Vllaznia- Laçi, mënyrës si po e presin atë dhe njëkohësisht edhe duke i marrë një parashikim për rezultatin përfundimtar të saj.

Njëri nga këto tifozë është edhe Nderim Grabolli i cili ka pranuar me kënaqësi të flasë për “Shkodra Sport” për sfidën e së martës. Më poshtë mund të lexoni edhe përgjigjet e pyetjeve që ai ka dhënë për gazetarin Maringlen Zhivani:


– Nero, si po e prisni finalen me Laçin?

Finalen mes Vllaznise dhe Laçit e shoh shume te veshtire per vete faktin se nuk asht nje ndeshje e cila do luhet ne kushte normale. Kur them kushte e kam fjalen per faktoret e ndryshem te cilet do jene pjesmarres ne kete finale. Nje faktor asht Kukesi, i cili do levizin çdo gur per t’ia arrite qellimit qe Vllaznia te mos e marrin kete kupe. Sigurisht dhe tek federata nuk kam asnje shprese qe te lejoje te luhet paster, sepse pasterine e tyre e kemi pa pergjate gjithe kampionatit, ku me shume siguri e tham se Vllaznia asht ma e damtuara e kampionatit.


– Besoni tek fitorja e kupes nga Vllaznia?

A ka tifoze me zemer te Vllaznise qe mos te besoje ne fitoren e skuadres tone te zemres kunder Laçit? Nuk shoh asgja ma shume tek skuadra e Laçit ne krahasim me skuadren tone. Besoj shume tek fitorja.


– Kush mendoni se do jete pika me e forte e Vllaznise ne kete ndeshje?

Pika ma e forte ne fushe asht harmonia e grupit. Nese nuk ka harmoni mes lojtareve, nuk mund te pretendojme per fitore. Ardhja e Joses i ka dhane nje impuls tjeter skuadres. Teknik me pervoje, teknik me trofe. Sigurisht, per t’i fuqizuar lojtaret me energji pozitive duhet me patjeter qe tifozet ne shkallet e stadiumit te bejne ate qe dine ma mire me e ba se te gjithe tifozerite e tjera shqiptare, me gjithe respektin ndaj tyre.

– Do kete shume tifoze ne shkallet e “Air Albania”?

Informacione nuk kam, por edhe sikur te kem, “Ultrasit” punojne ne fshehtesi te plote e keshtu qe secili nga ne nuk duhet te flasin e duhet t’a leme surprize per diten e ndeshjes. As ju si gazetar mos kerkoni te germoni shume sa i perket surprizave te djemve te grupit “Vllaznit Ultras”. Lini te punojne te qete qe te bejne gjithçka ashtu si vetem ata dine ta bajne ma se miri.


– Se fundi, nje parashikim i juaji per kete finale?

Parashikimi im ne nje ndeshje normale, pa nderhyrjen e te tjereve do thosha qe do fitojme 3-0, por duke e ditur se do kemi shume brryla, e qe duhet te bejme sforco te jashetzakonshme kunder te gjitheve, Vllaznia gjithsesi fiton me nje rezultat minimal prej 1-0.
Intervistoi: Maringlen ZHIVANI