Liga e Kampioneve në radhë të parë është prestigj, është krenari, jo më kot është trofeu i lakmuar. Por përtej kësaj ajo bart me vete edhe përfitime të rëndësishme financiare për klubet.

Pikërisht, falë fitimit për herë të 14-të të Ligës së Kampioneve, Reali ka arkëtuar miliona të shumta.

Sipas përllogaritjeve të bëra, klubi spanjoll, me në krye presidentin Florentino Perez, në total ka fituar 119.81 milionë euro në këtë edicion në Champions. 36.4 milionë euro i takojnë klubit falë pozicionimit në vendin e parë në renditjen historike të UEFA-s.

15.64 milionë i takojnë për pjesëmarrje në fazën e grupeve, 15.07 milionë për fitoret, 9.6 milionë për kualifikim në raundin e 16-të, 10.6 milionë për arritje në çerekfinale, 12.5 milionë për arritje në gjysmëfinale, 15.5 milionë për arritje në finale dhe së fundi, 4.5 milionë euro për shpalljen kampion i Europës.