Vllaznia-Shenkolli do te jete finalja e ketij edicioni ne Superioren e U-17, prej nga ku do te percaktohet edhe kampioni kombetar i ketij sezoni per kete grupmoshe.

Te dyja keto ekipe erdhen ne finale pas nje kampionati te gjate te zhvilluar ne grupet A dhe B dhe pas kampionatit, u luajten edhe ndeshjet e fazes play-off, duke kulmuar me kete finale.

Vllaznia e drejtuar nga trajneret Edmond Doci dhe Denis Zmijani, siguroi bileten per ne finale, pasi mundi Internacionalin 1-3. Nderkohe, kundershtari i Vllaznise ne finale, ekipi i Shenkollit e siguroi kualifikimin, duke eleminuar ne gjysmefinale SHF Pepen nga goditjet e penalltive.

Nga sa behet e ditur, finalja e kampionatit kombetar te U-17, Vllaznia-Shenkolli do te luhet diten e shtune ne Kamez, duke filluar nga ora 17:30. Per t’u permendur eshte fakti qe ekipi shkodran eshte edhe ne finalen e Kupes se Shqiperise se ketij sezoni. Nje ekip ne dy finale, si askush tjeter!
Maringlen ZHIVANI