Ardhja e Josës rezultoi në momentin e duhur. Nëse Vllaznia nuk ndërtohet për të qenë ekip solid, vazhdimësia e saj mund të vihet në rrezik.

Ky sezon futbollistik siç eshte pare nuk ishte ne nivelin e duhur per Vllaznine per vete objektivat qe ajo kishte paracaktu por qe fundi i saj rezultoi i suksesshem me fitimin e Kupes se Shqiperise dhe tashme me pjesmarrjen ne Europe.

Padiskutim qe ne kete sukses merita te larta ka trajneri i sapoardhur Mirel Josa. Kete e them me bindje. I qendroj mendimit se ardhja e Joses ne pankinen shkodrane rezultoi efikase dhe ne momentin e duhur duke sherbyer ne kete moment dhe si nje lloj ilaç sherimi per ekipin jo vetem per faktin e thjeshte qe me punen qe realizoi ne pak dite ndihmoi Vllaznine dhe Shkodren per ta fituar per te dyten here rradhazi kete trofe.

Ai qe beri ate e qe eshte me veshtire per nje trajner ta bente ne kete periudhe te fund sezonit, mbajtjen ne tonus te ekipit duke i perçuar lojtareve besimin e duhur per te mbylle sa me mire sezonin, duke patur parasysh se ekipi vinte pas disa luhatjesh ne rezultate ne ndeshjet e fundit ne kampionat. Josa ia doli dhe triumfoi fale eksperiences dhe pervojes se vyer.

Tashme, Vllaznia do marre pjese ne Ligen e Konferences dhe besoj se pjesmarrja e saj ne Europe do ta ndihmoje shume ne rritjen e te ardhurave gje qe eshte kryesore per nje klub por dhe nga ana tjeter qe ekipi te konsolidohet dhe drejtuesit te kene nje ide te qarte se si do jete fytyra e Vllaznise ne sezonin e ardhshem.

Siç eshte mesuar objektivat e klubit çdo vit jane rritje te vazhdueshme duke ditur dhe ambiciet e presidentit Xhaferi dhe mendoj se duhet kriju çasje maksimale dhe angazhim dinjitoz per te kriju nje ekip solid dhe kompakt, ndryshe vazhdimesia mund te vihet ne rrezik.