Skuadrat shqiptare kanë qenë me fat sot në shortin e turit të parë të Ligës së Kampioneve. Tirana, Ballkani dhe Shkupi kanë evituar skuadrat më të vështira të mundshme që kishin përballë në vazot e tyre dhe kanë kundërshtarë në këtë tur ekipet më të përballueshme me shanse reale për kualifikimin.

Tirana ka evituar skuadra si Ferencvarosh, Ludogorets e Maribor teksa ka peshkuar Dudelanzh të Luksemburgut, një skuadër me eksperiencë në Europë, por jo në nivelin e skuadrave të mësipërme.

Edhe Ballkani i Ilir Dajës ka gjetur përballë një ekip më të përballueshëm se Bodo/Glimt apo Malmo, teksa ka peshkuar Zalgiris Kaunas të Lituanisë. Kurse Shkupi ka gjetur përballë Linkoln të Gjibraltarit, ndërsa përballë kishte edhe skuadra si Sherif Tiraspol e Karabak që mund të ishin shumë më të komplikuara.

SHORTI

FC Pjunik-CFR Kluzh

NK Maribor-Shakhtor Soligorsk

Ludogorets-Sutjeska

Dudelanzh-Tirana

Tobol-Ferencvarosh

Malmoe -Fitues raundi paraeliminator

Ballkani-Zalgiris

Helsinki-RFS

Bodo/Glimt-Ki Klaksvik

Nju Seints-Linfilld

Shemrok Rovers-Hibernians

Leç Poznan-Karabak

Shkupi-Linkoln Red Imps

Zrinjski-Sherif Tiraspol

Sllovan Bratislava-Dinamo Batumi