Dani Alves ka shkruar një mesazh emocionues pas largimit nga Barcelona.

Përfaqësuesit e klubit katalanas i kanë thënë brazilianit se nuk do të rinovojnë kontratën, e cila është e vlefshme deri më 30 qershor.

“Është koha për të thënë lamtumirë. I kam kushtuar më shumë se 8 vjet këtij klubi, këtyre luleve, kësaj shtëpie, por, si gjithmonë në jetë, vitet kalojnë, rrugët ndryshojnë dhe historitë shkruhen në vende të tjera. Dhe kështu ndodhi.

U përpoqën të më hiqnin qafe, por nuk mundën. Është e pamundur të imagjinohet sa kokëfortë dhe këmbëngulës mund të jem.

Kaluan shumë vite përpara se futbolli dhe jeta, të cilat si gjithmonë i mbështesin shumë ata që i respektojnë, vendosën të më jepnin mundësinë të kthehesha këtu për t’u përshëndetur.

Por nuk mund të them lamtumirë pa i falenderuar të gjithë ata që mbeten në hije, por që na e bëjnë jetën perfekte: FALEMINDERIT!

Gjithashtu dua të falënderoj menaxhmentin e klubit për mundësinë që të kthehem dhe të vesh sërish këtë uniformë të mrekullueshme. Ju nuk e keni idenë se sa e lumtur jam. Shpresoj që të mos ju mungojë çmenduria dhe lumturia ime e vazhdueshme.

Shpresoj që ata që do të qëndrojnë do të ndryshojnë historinë e këtij klubi të madh. Këtë e uroj me gjithë zemër.

Le të kujtohet bota: NJË LUAN, EDHE NË 39 VJEÇ, MBETET NJË LUAN I BUKUR, I Çmendur”, ka shkruar lojtari.

39-vjeçari sezonin e kaluar luajti 14 ndeshje në La Liga , duke shënuar 1 gol dhe duke bërë 3 asistime.