FIFA njoftoi të mërkurën 16 qytetet e Amerikës së Veriut që do të presin ndeshjet për Kupën e Botës 2026, me 11 vende të zgjedhura në Shtetet e Bashkuara, tre në Meksikë dhe dy në Kanada.

Kupa e Botës 2026 do të jetë turneu i parë i organizuar nga tre kombe dhe gjithashtu i pari që do të zgjerohet në 48 ekipe në këtë garë.

Qytetet e përzgjedhura zyrtarisht për të pritur ndeshjet e Kupës së Botës në SHBA janë: New York/New Jersey (Stadiumi MetLife); Los Angeles (SoFi Stadium), Dallas (Stadiumi AT&T), Zona e Gjirit të San Franciskos (Stadiumi Levi’s), Miami (Stadiumi Hard Rock), Atlanta (Stadiumi Mercedes-Benz), Seattle (Fusha e Lumenit), Houston (Stadiumi NRG), Philadelphia (Lincoln Financial Field), Kansas City, Misuri (Stadiumi Arrowhead) dhe Boston (Stadiumi Gillette).

Pritësi i finales së Kupës së Botës 1994, Rose Bowl, nuk u zgjodh, me një vend tjetër të zonës së Los Anxhelosit, SoFi Stadium, që u zgjodh në vend të tij.

“Ishte procesi më konkurrues ndonjëherë për Kupën e Botës FIFA,” tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino për “Fox Sports” për procesin e përzgjedhjes. “Ne do të punojmë në grupe, duke u siguruar që skuadrat dhe tifozët të mos kenë nevojë të udhëtojnë shumë në zona të ndryshme: Perëndim, Qendror dhe Lindje.”

Qytetet e përzgjedhura zyrtarisht për të pritur ndeshjet e Kupës së Botës në Meksikë dhe Kanada janë: Guadalajara (Estadio Akron), Monterrey (Estadio BBVA Bancomer), Mexico City (Estadio Azteca), Toronto (BMO Field) dhe Vancouver (BC Place).