Vllaznia e volejbollit te femrave do ta nise sezonin e ri si pretendente. Presidenti Florian Zekja dhe trajneri Besnik Lisha duken shume te vendosur per te ndertuar nje ekip cilesor. Dhe per ta bere kete gje, perveç kontigjentit me vajza shkodrane, do te nderhyjne edhe ne merkato.

Nga sa mesohet, ata kane mbyllur marreveshjen me tre lojtare te huaja. Njera eshte bjellorusja Knyzeva Anna Setter. Ajo luan ne pozionin e pasueses e cila ka qene edhe anetare e kombetares se vendit te saj.

E dyta eshte bjelloruesja tjeter, Dayra Auramchyk. Ajo eshte 23 vjeçe dhe ne sezonin e fundit ka qene pjese e Skenderbeut te Korçes i cili u shpall edhe kampion i vendit dhe Dayra pati nje kontribut te rendesishem ne kete sukses.

E treta eshte rusja Lyubov Pronina e cila luan ne pozicionin e shuteres. Me te tre keto volejbolliste, Vllaznia ka nenshkruar tashme kontratat dhe ato do te jene ne Shkoder muajin e ardhshem kur te nisin edhe pergatitjet per sezonin e ri.

Me perjashtim te ketyre lojtareve, nuk perjashtohet mundesia qe te kete edhe afrime te tjera cilesore nga kampionati shqiptar, por kjo nuk do te thote se drejtuesit do te heqin dore nga elementi i ri shkodran.

Vemendja e tyre do te jete e madhe tek talentet e reja shkodrane të cilat jane edhe pjese e ekipeve kombëtare si Sara Malaj, Adma Mikopula, Daniela Kodra, Paola Gjyshja, Edna Erkoçi, Laura Balltiçi, Adea Gruemira etj.
Gjergj KOLA