Messi, Kane dhe Lukaku ishin ndër lojtarët me rënien më të madhe të vlerës.

Lionel Messi ishte në listën e lojtarëve me rënien më të madhe të vlerës së transferimit gjatë sezonit të kaluar.

Në krye të renditjes ishin vetëm dy futbollistë të Atlético Madrid, Marcos Llorente dhe Koke. Sipas Transfermarkt, vlera e tyre është ulur me 35 milionë euro.

Në vendin e tretë ishin Lionel Messi, Harry Kane, Romelu Lukaku, Frenkie de Jong, Casemiro, Timo Werner dhe Marc-Andre ter Stegen – minus 30 milionë euro nga kostoja e mëparshme. Në krye të dhjetëshes ishte Anthony Martial, i cili u bë më i lirë me 29 milionë euro.

Në kohën e transferimit nga Barcelona te PSG, çmimi i tregut të Messit vlerësohej në 80 milionë euro, në fund të vitit të kaluar – 60 milionë, dhe në fund të sezonit u ul në 50 milionë euro.