Shqiperia ne vite eshte shquar per mundesa shume te mire, por kuptohet qe “qershia mbi torte” edhe Elis Guri. I vetmi i cili ka mbi shpatullat e tij titullin KAMPION BOTE, ndonese jo me flamurin kuqezi por ate te Bullgarise.

Shkodrani eshte nje nga emrat me te medhenj te ketij sporti dhe sot po ndalemi tek ai sepse kjo dite perkon me 39 vjetorin e tij te lindjes dhe me kete rast, ne emer te redaksise se gazetes “Shkodra Sport” dhe gjithe lexuesve te saj, i urojme edhe 100 vite te tjera te lumtura!

Elisi ka lindur ne Shkoder me 6 korrik 1983 dhe qe ne moshe te vogel do te angazhohej me sportin e mundjes, kuptohet i mbeshtetur nga i ati, Mjeshtri i Madh Eljaz Guri. Shpejt spikati per nivelin e larte te tij duke qene nje nga mundesit me te mire te Shqiperise.

Guri filloi të performojë në garat e mëdha ndërkombëtare për të rinj që nga viti 2002. Në vitin 2003, Elis mori pjesë në Kupën e Botës për të rritur, për fat të keq përfundoi në vendin e 37-të.

Për herë të parë, shkodrani arriti të hyjë në dhjetëshen e parë në vitin 2007, kur u bë i 7-ti në kampionatin botëror në Baku. Ky rezultat i solli Gurit edhe licencën olimpike për të marrë pjesë në Lojërat e Pekinit. Në prill 2008, Elis fitoi çmimin e tij të parë të rëndësishëm, duke fituar medaljen e bronztë në Kampionatit Evropian.

Në Lojërat Olimpike 2008, Elisi mori pjesë në kategorinë 96 kg. Në turin e parë mundi në mënyrë sensacionale kampionin aktual olimpik egjiptian Karam Gaber. Në çerekfinale Elis humbi nga finalisti i ardhshëm, gjermani Mirko Englich dhe në fund zuri vendin e 8-të të fundit.

Të tjera rezultate të Gurit mund të përmendin vendi i 7-të në Lojërat Mesdhetare “Almeria 2005″, medalje argjendi në turneu botëror Trofeu “Milone 2006″.

Pas përfundimit të Lojërave Olimpike të vitit 2008, Guri vendosi të transferohej në Bullgari për të pasur më shumë mundësi për të përmirësuar aftësitë e tij atje. Për shkak të ndryshimit të shtetësisë, Elis nuk mundi të merrte pjesë në garat ndërkombëtare për dy vjet . Ai filloi zyrtarisht pjesëmarrjen nën flamurin e Bullgarisë në vitin 2011 dhe menjëherë arriti sukses të madh. Po atë vit, Elisi ishte në gjendje të fitonte medalje bronzi në Kampionatin Evropian dhe më pas fitoi Kampionatin Botëror, duke mposhtur suedezin Jimmy Lidberg në finale dhe duke shënuar kete arritje historike duke u shpallur kampion bote.

Në vitin 2012, Guri performoi në Lojërat e tij të dyta Olimpike verore. Ashtu si katër vite më parë, Elis luftoi në kategorinë deri në 96 kg dhe pas përfundimit të tyre, Guri pezulloi karrierën e tij sportive.

Guri u rikthye në tapetin e mundjes në vitin 2015. Në shtator të po atij viti Elis mori pjesë në Kampionatin Botëror në Las Vegas. Mundësi bullgar, pasi tregoi aftësi të larta gjatë kampionatit, arriti deri në gjysmëfinale, ku humbi nga kampioni olimpik iranian Gasim Rezai. Në duelin për medaljen e bronztë, Guri humbi ndaj rusit Islam Magomedov dhe zuri vendin e 5-të.

Nderkohe prej pak vitesh tashme Elis Guri eshte bere pjese e stafit te ekipit kombetar te Bullgarise ku ushtron detyren e trajnerit, ne te cilen po arrin shume suksese.
Gjergj KOLA