Nga stafi i Vllaznise ka nje largim. Behet fjale per video- analistin Xhoen Tugu. Nga sa mesohet, ai tashme do te studimet ne Barcelone dhe si rrjedhoje e ka te pamundur te vazhdoje punen ne klubin shkodran. Ai eshte larguar duke lene pas shume kujtime te mira per punen e tij nderkohe qe sot permes nje postimi, i ka falenderuar te gjithe per bashkepunimin e shkelqyer qe kane patur. Ja çfare shkruan ai:

“Jam shume krenar qe pervoja ime e pare e punes ne futboll ishte ne ekipin me te vjeter shqiptar, ne Vllazninë e Shkodrës. Mes shume peripecive e ulje-ngritjeve arritem qe te fitonim nje trofe te çmuar, si nga ana profesionale po ashtu dhe ajo morale. Kupton se si cdo rezultat ka peshen e vet dhe futbolli perfshin kaq shume gjera qe nuk shihen nga jashte, por ne te njejten kohe te jep shtyse per te vazhduar me tej, qofte kur je ne piken tende me te ulet apo ne ate me te larte.

10 foto ndoshta jane te pamjaftueshme per te pershkruaj kete rrugetim, por ne to gjenden njerez dhe emocione qe ne syrin tim, jane te papershkrueshem.

Fillimisht dua te falenderoj te gjithe personelin e Vllaznise, duke filluar qe nga presidenti Xhaferi per mundesine e dhene, stafet teknike me te cilet kam punuar(sidomos prof. Josen dhe Mishon), lojtaret, ekipin mjekesor dhe operacional qe punojne cdo dite te palodhur, ne menyre qe Vllaznia te kete sukses. Sukses te cilin e do çdo tifoz i kesaj skuadre, te cilet gjej rastin ti falenderoj per mikpritjen dhe afeksionin e dhene.

Per familjen time Domnori, fjalet mund te mos jene te mjaftueshme, por mirenjohja eshte e pafundme per dashurine dhe ngrohtesine qe me keni dhene.

Fale prinderve te mi dhe njerezve qe me kane rrethuar gjate jetes, po mundohem dite pas dite te bej me mire, ne cdo drejtim te jetes.
Me foton e fundit, deshiroj ti kushtoj rendesi dy personave te cilet nuk jane mes nesh. Te dy kane qene pjese e rendesishme e perditshmerise time, njeri fizikisht dhe tjetri jo, por te dy bashke jane modele te forta te burrit qe dua te jem.

Gjysherit e mi, Eqerem Tugu dhe Luan Çausholli, perfaqesues dinjitoze te dy qyteve prej nga kam origjinen, jam krenar qe jam trashegimtar i juaji dhe shpresoj me gjithe zemer te jeni duke buzeqeshur duke me pare, kudo qe te jeni.

Faleminderit Shkodër, Faleminderit Vllazni!”