Trajneri Duro: Fituam pikët, por edhe… Deliçin

0

Trajneri i Vllaznisë, Shpëtim Duro, e ka vlerësuar fitoren pas një humbjeje dhe një barazimi, duke treguar edhe çelësin e këtij trepikëshi ndaj Luftëtarit. “Vinim nga dy rezultate jopozitive dhe realisht skuadra dhe ambienti nuk ishin të qetë. Na duhej me patjetër kjo fitore për të ngritur moralin. Kishim përballë një skuadër të fortë, e cila kishte marrë rezultatet në dy javët e para, ndaj edhe e morëm shumë seriozisht. Nëse analizojmë me kujdes ndeshjen, pjesa e parë dhe e dytë kanë shumë ndryshime jo vetëm në vendosjen e lojtarëve, por edhe në mënyrën dhe kontrollin e lojës karshi kundërshtarit. Në pjesën e parë shënuam dy gola dhe nuk e rrezikuam thuajse asnjëherë portën tonë, pasi mbrojtja ishte në lartësinë e duhur. Çudia erdhi në pjesën e dytë, kur, megjithëse luanim me një lojtar më shumë, bëmë sërish dy-tri gabime që duhet t’i evitojmë menjëherë. Gjithsesi, shënimi i golit të tretë solli gjithçka në favorin tonë”, – ka thënë fillimisht Duro.

Vllaznia fiton 3-0 me Luftëtarin. Smajli protagonist me dy gola

0

Vllaznia më në fund e ka gjetur fitoren e parë, madje të thellë 3-0 teksa ka mundur pasditen e sotme Luftëtarin në Shkodër ne ndeshjen e vlefshme per javen e trete te Superliges. Ndonëse pa tifozë në shkallët e “Loro Boriçit”, për shkak të dënimit të fushës, kuqeblutë janë dukur të etur për ta kërkuar fitoren dhe ia kanë arritur, madje ka shumë vështirësi. Vllaznia e ka nisur në sulm ndeshjen. Vetë formacioni që kishte hedhur në fushë trajneri Duro, të linte të kuptoje se fitorja ishte objektivi i vetëm për të.

Strategji e Shpëtim Duros apo frikë nga Luftëtari?

0

Mbase mund të jetë strategji e trajnerit të Vllaznisë por mbase edhe frikë nga kundërshtari i sotëm- Luftëtari. Në çdo deklaratë të tij gjatë kësaj periudhe, ai e ka vlerësuar në maksimum kundërshtarin. Kështu ka bërë edhe në konferencën e djeshme për shtyp. E ka cilësuar si një ndër skuadrat me formën më të mirë aktualisht të kampionatit. Ka thënë se në rradhët e saj ka lojtarë të talentuar dhe një gërshetim të mirë të futbollistëve me përvojë me ata të rinj etj.

Barazon Kukësi 0-0 në Fier por trajneri Cungu mbetet në detyrë

0

Duhej të ishte ndeshja e tij e fundit në rast dështim në takimin e sotëm ndaj Apolonisë dhe ndonëse Kukësi nuk ka fituar, Armando Cungu vazhdon të jetë trajner i kësaj skuadre. Barazimi 0-0 në takimin e luajtur sot në Fier, ka sjellë për rrjedhojë edhe shumë polemika tek skuadra kukësiane. Burime pranë skuadrës bëjnë të ditur se drejtuesit kanë qenë të ndarë në dy kampe. Në njërin ka qenë presidenti Gjici me disa të tjerë ndërsa në krahun tjetër, ata që i kanë dalë në mbrojtje Cungu kanë qenë donatorët e tjerë dhe kryebashkiaku Halilaj. Ashtu siç kishim paralajmëruar në mes të kësaj jave, trajneri shkodran kishte marrë njëlloj ultimatumi nga drejtuesit e klubit se në rast se nuk fitonte ndaj Apolonisë mund të shkarkohej.

Armando Cungu: Zërat për shkarkimin tim qarkullojnë prej ditësh

0

Lajmi i publikuar mbrëmjen e së mërkurës në gazetën www.shkodrasport.com, është marrë dhe botuar i plotë edhe në gazetën e përditshme "Sporti Shqiptar". Një lajm i tillë që fliste për presionin që po i bëhej trajnerit të Kukësit Armando Cungu për të fituar ndeshjen e rradhës në Fier se në rast të kundërt, do shkarkohej, ka bërë jo pak bujë. Aq më tepër kur thuhej se drejtori sportiv i Kukësit Sulejman Starova po tenton që në vend të Cungut të sjellë një mikun e tij, Hasan Likën. Me t'u publikuar ky lajm, palët kanë dashur të reagojnë. Edhe mediat janë vënë në lëvizje duke dashur të konfirmojnë nëse është e vërtetë apo jo.

“Jabanxhinjtë” e Vllaznisë përballë shkodranëve të Luftëtarit

0

Në pamje të parë kështu do të duket ngaqë në rradhët e skuadrës gjirokastrite ditën e dielë do jenë katër futbollistë shkodranë dhe pikërisht Alis Baci, Behar Ramadani, Erind Selimaj dhe Jasmin Rraboshta. Janë gati gjysma e skuadrës së Luftëtarit dhe trajneri Dede I vlerëson jo pak për kontributin që japin tek kjo skuadër prandaj dhe I ka të katërt në formacion. Krejt ndryshe është situata tek Vllaznia. Në ndeshjen e parë të kampionatit, në formacionin e saj ishin vetëm dy futbollistë shkodranë, Beqiri dhe Hajdari. Në të dytën, ky numër “u korigjua” nga ana e trajnerit Duro dhe atij iu shtuan edhe Belisha e Semina.

“Thumbon” Nevil Dede. Vllaznia është nën presion jo Luftëtari

0

Pak ditë përpara ndeshjes Vllaznia- Luftëtari, ai që e ka "nxehur" atmosferën ka qenë trajneri i ekipit gjirokastrit Nevil Dede. Duke u prononcuar për mediat, ai ka deklaruar: "Vllaznia do të kërkojë fitoren me patjetër ndaj nesh. Ajo është një skuadër që kërkon gjithnjë rezultatin dhe ambjenti sportiv aty po ushtron. Këtë trysni brenda kësaj skuadre, ne duhet ta shfrytëzojmë sepse jemi më të qetë. Vlerat e ekipeve janë të barabarta por jo në investime.

Elvin Beqiri: Vllaznia gaboi me miqësoret e prag-kampionatit

0

Nëse Vllaznia nuk ka treguar formën e duhur në dy ndeshjet e para të kampionatit, faji mund të jetë edhe I ndeshjeve miqësore që kemi zhvilluar në prag të nisjes së ndeshjeve zyrtare. Kjo është deklarata që del nga goja e kapitenit të kësaj skuadre Elvin Beqiri. Ai mendon se kuqeblutë janë gjendur disi të papërgatitur për të përballur forcën e Skënderbeut në javën e parë, por pse jo edhe Kukësin në të dytën. Për këtë arsye, mendimi I tij është se para nisjes së kampionatit, duhej të ishin zhvilluar miqësore me kundërshtarë më seriozë.

Absurde! Armando Cungu para ultimatumit: Fito ose largohu!

0

Mund të duket e çuditshme por në futbollin shqiptar ndodh edhe kështu. Trajneri shkodran Armando Cungu që këtë sezon është vënë në drejtim të skuadrës së Kukësit, ka marrë një ultimatum nga drejtuesit e klubit. Bëhet fjalë për të fituar ndeshjen e rradhës në Fier ndaj Apolonisë vendase ose në rast të kundërt do largohet nga kjo detyrë. Lajmi bëhet I ditur nga burime pranë klubit kukësian. Presidenti Safet Gjici nuk e ka kapërdirë mirë faktin që në dy ndeshjet e para të zhvilluara në fushën e vet, Kukësi nuk ka arritur të fitojë. Ai ka barazuar me të njëjtin rezultat 0-0, fillimisht me Luftëtarin dhe më pas me Vllazninë.

Ivan Deliç: Vllaznia i fiton dy ndeshjet e rradhës

0

Ka ardhur gjatë merkatos së verës dhe është pritur të jetë një nga lojtarët kryesorë të Vllaznisë megjithatë mesfushori malazez Ivan Deliç ende nuk ka dhënë atë që pritet prej tij. Ai e ka pranuar edhe vetë këtë gjë megjithatë ka premtuar se bashkë me rritjen e formës së tij, edhe skuadra do të dalë në rezultatet e duhura. Këto ai I ka thënë në konferencën e sotme për shtyp teksa ka deklaruar: "Të gjithë ne kemi shprehur dëshirën të japim maksimumin tonë për Vllazninë, por disa gjëra nuk kanë ecur ashtu siç kemi menduar ne.