Gazeta “Shkodra Sport” uron: Gëzuar Vitin e Ri 2013!

Sonte është momenti të festojmë. Lëmë pas vitin 2012 dhe kuptohet që nga ky vit duhet kujtuar ajo çfarë është bërë mirë dhe çfarë është bërë keq. Për këtë të fundit, mjafton të marrim klubin e futbollit Vllaznia dhe kujtohesh menjëherë se vetëm në atë mënyrë nuk mund të drejtohet ai. Përpos kësaj, lëmë pas një vit pa shumë financa për basketbollin e volejbollin, dy sporte këto që me pak më shumë lekë, do të ishin ndoshta kampionë.

HISTORI/ Skerdi BEJZADE hap ‘plagë të vjetra’; Vllaznia – Dinamo ndeshje e veçantë

Ish-lojtari I Kombëtares, Dinamos, Partizanit, Elbasanit dhe Vllaznisë, Skerdi Bejzade është ndalur sëfundmi në një plagë të futbollit shqiptar, përcaktimet e rezultateve. “Arusha” ka kujtuar duelin final me Dinamon në sezonin 2007-2008, kur kryeqytetasit u shpallën kampionë të Shqipërisë. Me...

Nga Besnik Dizdari/ Epoka e Zan Rragamit… (Pjesa III)

Speciale nga BESNIK DIZDARI KAPITULLI III RIKTHIMI I VLLAZNISË NË KAMPIONATIN E PARË TË SHQIPËRISË. Kështu po më duket e drejtë ta nëntitulloj. Ndonëse për Vllazninë e Shkodrës dhe Zan Rragamin nuk do të kishte ditë të sigurta, por tejet të shqetësuara,...

Hafizi: Rragami e la futbollin sepse ishte një lojtari dhe një burr i ndershëm

Të bisedosh me Astrit Hafizin të krijohet përshtypja se ke hapur një enciklopedi të futbollit shqiptar. Lojtar i spikatur dikur, trajner kampion me klube dhe më pas ndër shqiptarët më të suksesshëm që kanë drejtuar Kombëtaren. Dhe çfarë periudhe…!...

HISTORI/ Besnik Çela: Titullin e 97-ës e humbi Flamurtari, ja e vërteta e rregullores...

Në kohët e Koronavirusit njerëzit kanë kohë të reflektojnë për të tashmen, për të ardhmen dhe për atë që ka ndodhur në të shkuarën. Detaje, apo ngjarje nga e kaluara kanë vulosur fatet e njerëzve edhe në sport. Fjala...

HISTORI/ Kur shkodranët Zef Qeraxhia e Qazim Dervishi fitonin gara atletike 93 vjet më...

Sporti shkodran padyshim qe ka qene gjithmone ne elite. Qe nga lindja e te gjithe llojeve te sportit dhe deri me sot pas me teper se 100 vitesh. Sot do ju percjellim dy foto- dokumenta qe kane te bejne me...

Ndahet nga jeta gazetari i njohur sportiv

Ish-komentatori sportiv i Radio-Tiranës, Aleko Gjergjo, është ndarë sot nga jeta në moshën 77-vjeçare. Sipas informacioneve që kanë përcjellë familjarët, gazetari i njohur sportiv vuante nga një sëmundje e rëndë. Aleko Gjergo do të mbetet në kujtesë jo vetëm si...

Dyshimet për trukimin e ndeshjes Shqipëri-Spanjë, si reagoi FIFA pas lajmit të bujshëm

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) publikoi në fund të shatorit të vitit 1993 një deklaratë zyrtare me anë të së cilës e konsideronte të mbyllur skandalin për shkak të një tentative të pretenduar për të trukuar ndeshjen e luajtur...

Opinion nga Namik Mehmeti/ Si u shkatërrua muzeu i Vllaznisë?

Afro 34 vite me pare, ne mos gaboj ne vitin 1985, Shkodra inaguroi te parin muze sportiv, pra gjithçka e lidhur me klubin Vllaznia, qe këte vit pergatitet te festojë 100 vjetorin e themelimit te tij. Ngritja e ketij...

EKSKLUZIVE/ Foto e 60 viteve më parë. Tre emra të shquar të Vllaznisë para...

Ne historine 103 vjeçare te Vllaznise, kuptohet qe kane qene personazhet e ndritur qe kane kontribuar per lartesimin e ketij emri. Sot do te ndalemi tek kjo foto. I perket vitit 1962, pra 60 viteve me pare dhe eshte shkrepur...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI