Dinastitë e arbitrimit, në Lezhë ka vetëm një emër: Familja Pjetrushi

NGA UVIL ZAJMI Historia e dinastive, familjeve që i ka bashkuar një vërshëllimë, një profesion, është vërtet e rrallë. Një trashëgimi dhe traditë e krijuar sa farefisnore, aq edhe sportive. Bashkë në shtëpi e në fushë, në një kohë, në...

Dinastitë e arbitrimit, në Shkodër është edhe… familja Prela

NGA UVIL ZAJMI Historia e dinastive, familjeve që i ka bashkuar një vërshëllimë, një profesion, është vërtet e rrallë. Një trashëgimi dhe traditë e krijuar sa farefisnore, aq edhe sportive. Bashkë në shtëpi e në fushë, në një kohë, në...

Dinastitë e arbitrimit, në Shkodër është… familja Dervishi

Historia e dinastive, familjeve që i ka bashkuar një vërshëllimë, një profesion, është vërtet e rrallë. Një trashëgimi dhe traditë e krijuar sa farefisnore, aq edhe sportive. Bashkë në shtëpi e në fushë, në një kohë, në një ndeshje,...

HISTORI/ Kujtime nga Kandi ‘Spartak’

Ky kand sportiv në qendër të Shkodrës, i konceptuem si punë ministadiumi për lojnat me dorë, ishte krijue diku në vitet ‘50. Ka gjasa që të jetë pagëzue kështu tue huazue a imitue emnin e Klubit “Spartak” të Moskës...

Speciale nga BESNIK DIZDARI/ Jemi 0-19! Cili shqiptar do t’ia shënojë golin e parë...

Nuk e di se cili, por unë kam shpresë se nesër do të jetë një shqiptar që do t’ia shënojë golin e parë Hungarisë, sepse deri më sot Hungaria është i vetmi vend i Europës Jug-Qendrore dhe i Ballkanit,...

FOTO- LAJM/ Veteranët e qitjes së Vllaznisë takohen pas 30 vitesh

Kur jane ne aktivitet, mbase sportistet nuk ia dine shume rendesi shoqerise dhe miqesise qe krijojne. Por me kalimin e viteve, kupton qarte se ato vite nuk kthehen me dhe padyshim qe deshiron t'i kthesh pas, por kjo nuk...

Bisedat e ish-gazetarit sportiv me gjeneralin që u pushkatua: Shkodra nuk e vlerësoi talentin...

Publikohen disa kujtime të gazetarit të njohur sportiv, Namik Mehmeti, me origjinë nga qyteti i Shkodrës dhe prej vitesh me banim në Firence të Italisë, lidhur me periudhën kur ai kryente shërbimin e detyrueshëm ushtarak në një nga repartet...

Nga Besnik Dizdari/ ‘Sportisti i Durrësit’ dhe ‘Sportisti i Shkodrës’

Nga BESNIK DIZDARI Një herë i pata quajtur të gjithë me këtë emër: “Sportisti i Durrësit”. Doja të personifikoja historinë e tyre të bashkuar në një, sepse Durrësi është një prej pjesëve më të ndritura të historisë së sportit shqiptar....

Mjeshtri i Madh Ali Bushati dhe europianizimi i volejbollit në Shqipër

NGA BESNIK DIZDARI * TË MOS HARROJMË: Për herë të parë tregimi i një historie 15-vjeçare të jashtëzakonshme të volejbollit shqiptar të periudhës ’60-’70. KAPITULLI I Sigurisht nuk është vetëm ai, por ai është i barabartë me më të mëdhenjtë e tjerë...

HISTORI/ Kur Vllaznia fitonte Kupën e Shqipërisë ndaj Skënderbeut 56 vjet më parë…

Vllaznia- Skenderbeu do te jete finalja e ketij sezoni per Kupen e Shqiperise. Do te jene dy ekipet qe do te perballen me njeri- tjetrin ne finalen e 30 majit. Interesant eshte fakti qe keto dy skuadra jane perballur me...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Futbollistet e Vllaznisë dje festuan titullin e 9-të, por… u munguan...

Futbollistet e Vllaznise festuan diten e djeshme titullin kampion te 9-te rradhazi ne kampionatin e femrave. Ato e priten me entuziasem sfiden e fundit...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR