VIDEO/ Kur Ymer Striniqi i bënte jehonë një fitoreje të Vllaznisë me Tiranën

Ndeshja Vllaznia- Tirana po afron dhe në Shkodër mezi e presin. Tifozët sigurisht që nuk do jenë në stadium dhe nuk do kenë mundësi ta mbështesin nga afër skuadrën e tyre të zemrës, por do jenë aty jashtë. Do jenë...

HISTORI/ Skerdi BEJZADE hap ‘plagë të vjetra’; Vllaznia – Dinamo ndeshje e veçantë

Ish-lojtari I Kombëtares, Dinamos, Partizanit, Elbasanit dhe Vllaznisë, Skerdi Bejzade është ndalur sëfundmi në një plagë të futbollit shqiptar, përcaktimet e rezultateve. “Arusha” ka kujtuar duelin final me Dinamon në sezonin 2007-2008, kur kryeqytetasit u shpallën kampionë të Shqipërisë. Me...

HISTORI/ 1969, kur sportistët shqiptar merreshin me valutë

Në izolimin e plotë ku ndodhej Shqipëria gjatë gjithë periudhës së regjimit komunist të Enver Hoxhës deri në vitin 1990-të, përveç atyre që dilnin jashtë shtetit për arsye pune, si diplomatët, Marina Tregtare apo Agroeksporti, të vetmit shtetas që...

HISTORI/ 1983- Tifozat e Vllaznisë ‘vagabonda’

Tifozët shkodranë janë shquar gjithmonë për mbështetjen e madhe që i kanë bërë Vllaznisë. Dhe jo vetëm në ndeshjet e luajtura në Shkodër. Jo më kot, rënia e saj prej Superligës është përjetuar në mënyrë dramatike prej tyre. Sidomos prej tifozëve...

Ardian Ndreca zbulon një ‘grimcë’ nga historia e Shkodrës, Shiroka kishte skuadrën e vet...

Historia e Shkodrës ka nevojë jo vetëm të zbulohet por edhe të dokumentohet. “Grimca” të saj, pasqyrohen herë pas here, duke ngjallur krenarinë e ligjshme për të gjithë shkodranët e shqiptarët. Studiuesi dhe hulumtuesi i njohur Ardian Ndreca, ka...

FOTO-LAJM/ Sabah Bizi e Myftar Çela, dy të mëdhenj në profilet e tyre

Vllaznia e viteve '90 ka qene e bukur, e suksesshme dhe si rrjedhoje ka patur me shume vlere. Te cilen ia jepnin lojtaret qe luanin ne fushe, trajneret qe i drejtonin, por me se shumti nje njeri: Ish- presidenti...

HISTORI/ 6 vjet më parë kur firmosnin Krymi, Çinari e Hakaj

Vllaznia eshte shquar gjithe keto vitet e fundit per nxjerrjen e lojtareve te rinj dhe shume prej tyre sot jane pjese e saj dhe te tjere po luajne me sukses ne ekipet e tjera te Superliges shqiptare, por edhe...

HISTORI/ Grima: Në 1998 në Torovicë kishte maska, na u prish autobuzi aty

Futbolli shkodran gjate ecurise se tij ka kaluar permes peripecive te ndryshme, teksa ka patur shume momente te bukura por edhe te veshtira. Viet 1997-1998 kane dhuruar Vllaznine kampione, pikerisht ne disa vite te veshtira per te gjithe shqiptaret, e...

Ilir Kepa tregon sekretin 30 vjeçar: Xhemal Dymylja i kishte kërku ndërhyrje Ramiz Alisë...

lir Kepa, një nga emrat e spikatur të futbollit shkodran por edhe shqiptar në fund të viteve 80- të dhe fillim të viteve 90- të, ka treguaar një histori të veçantë e domethënëse, që e ka mbajtur “sekret” deri...

HISTORI/ Kur KF Shkodra ishte shumë pranë Superligës 22 vjet më parë

Shkodra eshte qyteti qe ka luajtur per here te pare futboll ne Shqiperi. Ne kete qytet eshte krijuar klubi i pare sportiv qe ne vitin 1919- Vllaznia dhe padyshim qe historia e mevonshme ka treguar se ai do te...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vajzat kuqezi pësojnë 7 gola, Norvegjia e papërmbajtshme

Norvegjia shumë e fortë për kombëtaren shqiptare të fermave. Përfaqësuesja nordike fitoi thellë 0-7 në “Air Albania” në takimin e vlefshëm për eliminatoret e...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR