ARKIV/ Dervish Haxhiosmanoviç & Ferid Borshi, trajnerët e fundit kampionë të Vllaznisë

0
Kjo foto i perket majit te vitit 2001. Dites kur Vllaznia u shpall kampione e Shqiperise per here te nente dhe ne fakt ky eshte titulli i fundit i fituar prej saj qe prej asaj periudhe e deri me...

FOTO- LAJM/ Dy prej vëllezërve Basha që kontribuan në vite për Vllazninë

0
Ne vite me fanellen e Vllaznise kane luajtur me qindra futbolliste te cilet kush me shume dhe kush me pak kane dhene kontributin e tyre ne arritjen e disa sukseseve te kesaj skuadre. Sot, nisur edhe nga kjo foto qe...

ARKIV/ Esat Rakiqi e Vladimir Grillo, emrat e shquar të futbollit dhe gazetarisë

0
Duke shfletuar ne arkiven e gazetes "Shkodra Sport", u ndalem tek kjo foto. Na eshte bere dhurate nga vete i ndjeri Esat Rakiqi dhe i perket siç eshte e shkruar ne te, dates 27 qershor 1981 dhe eshte shkrepur...

Foto e para 22 viteve, Edi Martini takim të përzemërt me Mircea Lucescun

0
Sot vete ai ben detyren e trajnerit dhe padyshim qe mundohet ta beje sa me mire dhe sukseset nuk i kane munguar. Edi Martini eshte munduar te ndjeke modele te ndryshme suksesesh dhe me shume mundesi, ka marre diçka...

FOTO- LAJM/ Dikur portierë të mirë, sot dy trajnerë të mirë

0
Shpesh thuhet qe nje futbollist i mire, nuk mund te behet edhe nje trajner i mire. Por ka edhe shume raste qe ka ndodhur e kunderta dhe per ta vertetuar kete gje, po ndalemi vetem tek kjo foto e...

HISTORI/ 4 prej shkodranëve që kanë kontribuar me suksese te ‘Shkëndia’

0
Nga Eduard DERVISHAJ 55 vite më pare…lindi “Shkëndija” Ata e luanin futbollin si artistë dhe hynë si një fllad në Kampionatin Kombëtar të vitit 1971-72. Një ekip i panjohur për publikun por që shumë shpejt fitoi simpatinë e futbolldashësve në të...

FOTO- ARKIV/ Kur Hysen Dedja e Skënder Gega mbanin shiritat e kapitenëve te Vllaznia...

0
Vllaznia dhe Partizani u ndeshen me njeri- tjetren te merkuren qe shkoi ne kuadrin e çerekfinale te Kupes se Shqiperise dhe do te ndeshen edhe dy here te tjera brenda 10 ditesh. Fundjave qe vjen ne Shkoder per kampionat...

FOTO- LAJM/ Kur Dorian Bylykbashi shënonte dhe shkëlqente me Vllazninë…

0
Ne media permendet shpesh per karrieren e tij te Partizani ku arriti te merrte edhe shiritin e kapitenit. Por ne fakt, pak permendet qe Dorian Bylykashi debutoi ne Superlige me ekipin e qytetit te tij te lindjes- Elbasanin. Me pas,...

FOTO- ARKIV/ Ahmet Shqarri dhe Ymer Striniqi, dy zërat brilant të mikrofonit shqiptar

0
Radiokronika eshte nje nga pikat me te forta te gazetarise sportive dhe ashtu si kudo neper bote, edhe ne Shqiperi kjo dege e saj ka emra brilant qe kane kontribuar shume ne historine e mikrofonit. Shkeputem kete foto nga arkivi...

FOTO- ARKIV/ Kur Vllaznia fitonte e kualifikohej ndaj islandezëve të KR Reykjavik

0
Historia e Vllaznise eshte e mbushur me shume ngjarje interesante. Nese shumekush ende kujton titullin e fundit kampion te saj, ate te vitit 2001, sigurisht qe nuk mund te anashkalosh edhe pjesmarrjen e kuqebluve ne Ligen e Kampioneve te...