Lulzime Duka: Braktisa dasmën dhe shkova në Shkodër të luaja kundër Vllaznisë

0
Ish-volejbollistja Lulzime Duka ka rrëfyer në emisionin “Profil” në Euronews Albania një histori të pazakontë nga jeta e saj personale. Duka ka treguar se në vitin 1984, ajo ka braktisur dasmën e saj, për të shkuar për të luajtur...

Rrapo Taho: Çelën e kam mik, por Tiranën e favorizuan më 1997. Mori edhe...

0
Rrapo Taho replikon me ish-shefin e sektorit të garave në FSHF, Besnik Çela, për historinë e sezonit 1996-1997, ku Tirana fitoi titullin duke parakaluar Flamurtarin rival pas ndërprerjes së kampionatit në muajin mars, teksa ishin luajtur 17 javë. Në...

SPECIALE NGA BESNIK DIZDARI Përmes kujtimit të protagonistëve 1929

0
* Këtë cikël shkrimesh të rivështruara, me modesti e respekt, ua kushtoj personazheve historike të atletikës shqiptare, të afërmve të mi: themeluesve epokalë të viteve ’20 e përtej: profesorëve FEHTI DIZDARI e IBRAHIM DIZDARI si dhe dr. BAHRI KOPLIKUT....

SPORTI NË SHKODËR NË FAQET E REVISTËS ‘LEKA’

0
Revista "Leka" organ i Shoqates Kulturore Jezuite qe botohej qe nga viti 1929 ne Shkoder, perveç çeshtjeve fetare, letrare, gjuhesore, historike, folklorike, i kushtonte edhe sportit nje hapesire ne faqet e saj. Kjo reviste qe u botue ne vitet e Monarkise...

Histori/ Kur Vllaznia e basketbollit shpallej kampion për herë të dytë, ja protagonistët e...

0
Vllaznia e basketbollit të meshkujve u pat shpallur kampion për herë të parë në historinë e saj në sezonin 1966-67. Dhe duhej të kalonin plot 23 vite që ekipi shkodran të fitonte titullin e dytë. I takon sezonit 1999-2000...

Nga Besnik Dizdari/ Epoka e Zan Rragamit… (Pjesa III)

0
Speciale nga BESNIK DIZDARI KAPITULLI III RIKTHIMI I VLLAZNISË NË KAMPIONATIN E PARË TË SHQIPËRISË. Kështu po më duket e drejtë ta nëntitulloj. Ndonëse për Vllazninë e Shkodrës dhe Zan Rragamin nuk do të kishte ditë të sigurta, por tejet të shqetësuara,...

Histori/ Kur Vllaznia luante 14 vjet më parë në stadiumin “Loro Boriçi” të mbuluar...

0
Bora e rënë sot në Shkodër ka sjellë emocionet jo të pakta tek njerëzit sepse për banorët e këtij qyteti nuk është gjë që ndodh shpesh. Pavarësisht vështiësive që ajo krijon më pas, sërish bardhësia në të gjithë ambjentet,...

Nga Namik Mehmeti/ Foto- homazh për Vildan Tufin …

0
Diçka duhej te shkruaja edhe une per te ndjerin Vildan Tufi, personalitet elitar i atletikes shqiptare, ne diten e perkujtimit te 78 vjetorit te lindjes. Nuk mund te thoja me shume se çka i ka perkushtue kolegu im Gjergj Kola...

VIDEO/ Flet njeriu që i dha Kupën e parë Vllaznisë, Selami Dani: Sot fitojmë...

0
Për Selami Danin, veteranin e nderuar të futbollit shkodran, i cili krahas Vllaznisë, gjatë karrierës së tij shumë të pasur sportive, ka kontribuar edhe për ekipet e Partizanit dhe Dinamos, si edhe Kombëtaren e Shqipërisë, kuqeblutë do ta fitojnë...

Miqësore veteranësh për ditëlindjen e Vllaznisë, Vllaznia fiton 6-5 ndaj Ferizajt

0
Ditelindja e 104-te te Vllaznise eshte shoqeruae diten e sotme me nje ndeshje miqesore veteranesh, ne mes atyre te Vllaznise dhe Ferizajt e cila eshte zhvilluar ne stadiumin "Loro Boriçi". Takimi ka nisur me nje ceremoni te thjeshte ku presidenti...