Hafizi- Dedja, “baxhanakët” e futbollit shkodran

Në futbollin shqiptar por edhe atë botëror janë të shumta rastet kur brenda një ekipi bëjnë pjesë familjarë të ndryshëm. Mbase, lidhjet në mes tyre kanë ardhur pikërisht prej sportit por ndoshta edhe jo. Në futbollin shkodran ka një...

Ndahet nga jeta tifozi që mbështeti Vllazninë për 70 vite me rradhë

Një ngjarje e dhimbshme për sportin shkodran. Një nga tifozët e njohur të Vllaznisë, pikërisht Nuh Shabani, është ndarë nga jeta në moshën 85 vjeçare. Ditën e djeshme njerëzit e tij të afërt i kanë dhënë lamtumirën ndërkohë që...

FOTO- LAJM/ Hysen Zmijani- Bardh Jera, dy gjigandët e futbollit shkodran dhe shqiptar

Nje foto e rastesishme e diteve te fundit, shkrepur ne nje aktivitet sportiv, na sjelle para jush dy figura te shquara te futbollit shkodran dhe atij shqiptar, Hysen Zmijani dhe Bardh Jera. Dy emra qe i kane bere nder Vllaznise...

PERSONAZH/ Ish- kampioni i boksit Oltion Kraja sot ka ditëlindjen

Dita e sotme është e veçantë për një emër të njohur të boksit shkodran dhe atij shqiptar. Ish- kampioni i Vllaznisë Oltion Kraja feston 41 vjetorin e lindjes dhe padyshim që këtë ditë ai do të mundohet ta kalojë...

Bledar Gjeçaj, historia e 7 herë kampionit me Vllazninë

Në katër ndeshjet e fundit në pankinën e Vllaznisë numri 1 ka qenë malazezi Darko Vujaçiç megjithatë pranë tij ka qenë edhe Bledar Gjeçaj. Ndoshta disi më i spostuar nga lëvizjet që ka bërë presidenca e shoqatës së basketbollit të Vllaznisë por ai sërish ka qenë aty. Nuk mund të ndodhte ndryshe. Ky ekip është krijuar prej tij. Erdhi deri në fund falë punës së tij dhe kurrsesi nuk mund ta anashkalohej. Gjeçaj është historia e këtij sporti në Shkodër. Nëse Vllaznia në gjithë historinë e saj është shpallur 8 herë kampione e Shqipërisë në basketboll për meshkuj, në 7 prej këtyre sukseseve, ai ka lënë shenjat e tij.

Ismet Hoxha, historia e një personazhi të njohur të futbollit shkodran

Ismet Hoxha ka lindur në Shkodër më 23 mars 1948 dhe ashtu si shumica e fëmijëve zgjedh të merret me futboll. Angazhohet shumë shpejt me ekipet e moshave të Vllaznisë teksa në vite është stërvitur nga emra shumë të njohur duke filluar nga Ernest Halepjani, Zyhdi Bakalli, Xhelal Juka, Gjon Simoni, Rexhep Laçej, Rifat Rusi dhe për të përfunduar tek Muhamet Dibra me të rinjtë.

E HIDHUR/ Ndahet nga jeta legjenda e notit shkodran

Mengjesin e sotem jemi zgjuar me nje lajm aspak te mire per sportin shkodran dhe ne veçanti ate te notit. Njera nga figurat me emblematike te tij- Enver Muriqi, na dha lamtumiren e fundit ne moshen 87 vjeçare. Gazeta "Shkodra...

Zyhdi Çoba, një jetë e tërë e lidhur pas sportit

E kush nuk e njeh mjekun e shkëlqyer sportiv por edhe njeriun e mrekullueshëm, shkodranin tipik qytetar e të civilizuar Zyhdi Çoben. Te gjithë ata që jane marrë me sportin e futbollin në veçanti të flasin me superlativa per këtë...

Një jetë kushtuar sportit, gazetari i njohur dedikim prekës për Gëzim Memën

Ikona e atletikës shqiptare,  Gëzim Mema, u largua nga jeta në moshën 73 vjeçare pasi vuante nga një sëmundje e rëndë. Mema ka drejtuar ekipin e atletikës së Vllaznisë për më shumë se dy dekada, me përkushtimin që nuk...

IN MEMORIAM/ Ndahet nga jeta ish- atleti dhe trajneri i njohur i Vllaznisë

Nje lajm i hidhur per atletiken shkodrane dhe ate shqiptare vjen mengjesin e sotem. Ish- atleti dhe trajneri i mirenjohur i atletikes Syrri Hoti eshte ndare nga jeta ne moshen 86 vjeçare. Ai kishte kohe qe vuante nga nje semundje...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI