Vllaznia e femrave ka qene e pafat ne shortin e turit te pare te “Uefa Women’s Champions League” te hedhur pak minuta me pare ne Nion te Zvicres. Ajo do te jete ne grupin e 2-te te ketij kompeticioni bashke me skuadrat kampione te Austrise, Gjeorgjise dhe Azerbajxhanit.

Kuptohet qe prania ne kete grup e nje skuadre te tille ai ajo austriake e St Polten, pjesmarrese e rregullt ne fazen e grupeve, e ben me te veshtire kualifikimin per ne turin e dyte por vajzat kuqeblu do te tentojne. Skuadra austriake bashke me Benfiken kane qene dy me te fortat e mundshme nder te gjitha skuadrat e tjera dhe shorti e ka vendosur ne te njeten grup me te paren.

Ne gjymsefinale, Vllaznia do te ndeshet me skuadren kampione te Gjeorgjise WFC Lanchkhuti, ndeshje e cila do te luhet me date 4 shtator dhe ne rast fitoreje, me 7 shtator me fituesen e çiftit SKN St. Pölten (AUT) vs Neftçi PFC (AZE).

Tashme mbetet per t’u pare se ku do te luhen ndeshjet e ketij grupi dhe kjo gje do te vendoset ne oret ne vijim ku kater ekipet pjesmarrese bashke edhe me perfaqesuesit e UEFA-s do te gjejne akordin per te gjetur vendin se ku do te luajne me 4 dhe 7 shtator.

Nje opsion eshte per t’i luajtur serish ne Shkoder, megjithate kjo duhet pare. Po ashtu, Vllaznia do te tentoje edhe kualifikimin per ne turin e dyte, paçka se me pjesmarrjen ne kete grup te kampiones austriake gjerat veshtiresohen, por gjithsesi vajzat kuqeblu do ta provojne nje gje te tille./www.shkodrasport.com/