Lajmi i trishtë, ndahet nga jeta ish-futbollisti i Skënderbeut

0
Lajm i trishtë vjen nga Korça. Ish-futbollisti i Skënderbeut, Veteran Topçiu ka humbur jetën, në moshën 80-vjeçare, pas një arresti kardiak të pësuar pasditen e sotme. Legjenda e futbollit korçar ishte në takimin “Fjalën e ke ti”, ku...

Rikthim pas 30 vitesh aty ku u shpall kampion, Hysen Zmijani shijon klasin e...

0
Legjenda e futbollit shkodran dhe atij shqiptar Hysen Zmijani, mbreme ka perjetuar emocione te medha. Ai ka qene i ftuar nga klubi me te cilin luajti, shkelqyeu dhe u shpall kampion para 30 viteve- Al Nassr, per te pare...

Historia e panjohur e ish-hangarit të avionëve italian: Pallati i Sportit ‘Partizani’, u ndërtua...

0
Ka qenë maji i 1962- shit, kur kanë filluar punimet për ndërtimin e një pallati sporti në Tiranë. Vetëm 14 muaj punë intensive dhe në korrikun e 1963-shit, impianti më i madh sportiv në vendin tonë, me emrin “Partizani”,...

E TRISHTË/ Futbolli shqiptar në zi, ndahet nga jeta një nga emrat e mëdhenj...

0
Lajm i trishtë për futbollin shqiptar. Është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare Kristaq Gogoni. Legjenda e paarritshme e futbollit në vend ka mbyllur sytë përgjithmonë duke lënë pas historinë në qytetin e Lushnjës. Të shumta kanë qenë reagimet në...

Rrëfimi i rrallë i mjekut sportiv, Dr. Zyhdi Çoba: Si u dënuan sportistët shkodranë...

0
Në Shkodër në një nga lagjet më të vjetra të qytetit verior, “Banja Vogël”, shtëpia e Çobajve edhe sot tërheq vëmendjen e kalimtarëve, pasi ka ruajtur të pa prekur arkitekturën e saj karakteristike shekullore, duke filluar nga dera e...

Titulli i vitit 1940, Alban Xhaferi në krah të nismëtarëve: Na intereson, gati të...

0
Vllaznia sot mund të kishte 10 tituj kam pionë në palmaresin e saj si klub, por gjithnjë nëse do të njihej edhe trofeu i kampionatit të vitit 1940. Për herë të fundit zyrtarisht klubi shkodran ka kërkuar në Asamblenë e...

Nga Namik Mehmeti/ Një kafe me Selami Danin e Sabah Bizin…

0
Eshte e pajustifikueshme qe kur kethehesh pas nje viti ne vendlindjen tande, ne Shkoder, e te mos takohesh me dy mjeshtra te medhenj te futbollit shkodran e atij shqiptar, Sabah Bizi e Selami Dani. Jane dy emblema te Vllaznise...

PËRVJETORI/ Sot ‘Basania FC’ feston 3 vjetorin e krijimit të saj

0
15 qershori i vitit 2020 do te mbese gjate ne arkivat e futbollit shqiptar. Ne Bushat lindi nje nga klubet me te reja te futbollit, Basania FC. Nje inisiative teresisht personale e presidentit te saj Ermir Shimaj, per te...

Histori nga Besnik Dizdari/ Nga sportistët e Durrësit, tek ata të ‘Vllaznisë’ së Shkodrës

0
Një herë i pata quajtur të gjithë me këtë emër: “Sportisti i Durrësit”. Doja të personifikoja historinë e tyre të bashkuar në një, sepse Durrësi është një prej pjesëve më të ndritura të historisë së sportit shqiptar. Madje, Durrësi...

Historia e panjohur e Skënder Bushatit, sportistit e drejtuesit që Berluskoni i dhuroi orën...

0
Personazhi i këtij shkrimi, është një nga figurat më të spikatura në fushën e sportit, ku nëpërmjet ushtrimit të disa llojeve sporti, i bëri ballë një persekutimi të gjatë, duke ndjerë mbi supe luftën e klasave që në moshën...