HISTORI/ 1969, kur sportistët shqiptar merreshin me valutë

Në izolimin e plotë ku ndodhej Shqipëria gjatë gjithë periudhës së regjimit komunist të Enver Hoxhës deri në vitin 1990-të, përveç atyre që dilnin jashtë shtetit për arsye pune, si diplomatët, Marina Tregtare apo Agroeksporti, të vetmit shtetas që...

HISTORI/ 1983- Tifozat e Vllaznisë ‘vagabonda’

Tifozët shkodranë janë shquar gjithmonë për mbështetjen e madhe që i kanë bërë Vllaznisë. Dhe jo vetëm në ndeshjet e luajtura në Shkodër. Jo më kot, rënia e saj prej Superligës është përjetuar në mënyrë dramatike prej tyre. Sidomos prej tifozëve...

Ardian Ndreca zbulon një ‘grimcë’ nga historia e Shkodrës, Shiroka kishte skuadrën e vet...

Historia e Shkodrës ka nevojë jo vetëm të zbulohet por edhe të dokumentohet. “Grimca” të saj, pasqyrohen herë pas here, duke ngjallur krenarinë e ligjshme për të gjithë shkodranët e shqiptarët. Studiuesi dhe hulumtuesi i njohur Ardian Ndreca, ka...

FOTO-LAJM/ Sabah Bizi e Myftar Çela, dy të mëdhenj në profilet e tyre

Vllaznia e viteve '90 ka qene e bukur, e suksesshme dhe si rrjedhoje ka patur me shume vlere. Te cilen ia jepnin lojtaret qe luanin ne fushe, trajneret qe i drejtonin, por me se shumti nje njeri: Ish- presidenti...

HISTORI/ 6 vjet më parë kur firmosnin Krymi, Çinari e Hakaj

Vllaznia eshte shquar gjithe keto vitet e fundit per nxjerrjen e lojtareve te rinj dhe shume prej tyre sot jane pjese e saj dhe te tjere po luajne me sukses ne ekipet e tjera te Superliges shqiptare, por edhe...

HISTORI/ Grima: Në 1998 në Torovicë kishte maska, na u prish autobuzi aty

Futbolli shkodran gjate ecurise se tij ka kaluar permes peripecive te ndryshme, teksa ka patur shume momente te bukura por edhe te veshtira. Viet 1997-1998 kane dhuruar Vllaznine kampione, pikerisht ne disa vite te veshtira per te gjithe shqiptaret, e...

Ilir Kepa tregon sekretin 30 vjeçar: Xhemal Dymylja i kishte kërku ndërhyrje Ramiz Alisë...

lir Kepa, një nga emrat e spikatur të futbollit shkodran por edhe shqiptar në fund të viteve 80- të dhe fillim të viteve 90- të, ka treguaar një histori të veçantë e domethënëse, që e ka mbajtur “sekret” deri...

HISTORI/ Kur KF Shkodra ishte shumë pranë Superligës 22 vjet më parë

Shkodra eshte qyteti qe ka luajtur per here te pare futboll ne Shqiperi. Ne kete qytet eshte krijuar klubi i pare sportiv qe ne vitin 1919- Vllaznia dhe padyshim qe historia e mevonshme ka treguar se ai do te...

Portieri shqiptar që habiti Evropën në vitet ’50

Qemal Vogli është padiskutim një nga portierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave të futbollit shqiptar. U bë pjesë e Dinamos me krijimin e saj në vitin 1950 dhe luajti për blutë deri në vitin 1956. 6 Kampionate...

Nga Namik Mehmeti/ Histori gazetarie në 90-vjetorin e kampionatit

Ndoshta ky mund të jetë një rekord ndërko mbëtar në gazetari: pra, që një gazetar ndjek, përshkruan me pendë për 51 vjet me rradhë në 51 kampionate kombëtare të shtetit të tij. Ky është rasti unikal i kolegut Besnik...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Java e 20-të, Vllaznia luan ‘derbin’ me AAS, ‘Juban Danja’ pret...

Kampionati i femrave po i afrohet fundit edhe për këtë sezon futbollistik, me javën e 20-të që luhet e ndarë në tre ditë. Sfida hapëse...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR