Ferid Rragami: E lashë futbollin se nuk doja të trukohej ndeshja! Trajner ishte Hafizi,...

Kur thua Vllaznia-Partizani, ndër mend të vijnë emra që kanë lënë gjurmë te të dyja ekipet dhe një mes tyre është pa dyshim edhe Ferid Rragami. Futbollist i shkëlqyer, me histori personale të jashtëzakonshme. Qëllimi i intervistës së “Panorama...

HISTORI/ Shqipëria sfidoi Gjermaninë, Sabah Bizi: Ju tregoj duelin me Bekenbauerin

Një ndër kolosët e futbollit shqiptar, protagonist i Kombëtares, Sabah Bizi, i rikthehet asaj sfide me disa kujtime të rralla. “Gjysmë shekulli nga ai takim, sa larg dhe afër më duket. Edhe sot gjykoj se rezultati më i drejtë...

NGA ILIR KEPA/ Ëndrra e një fëmije që u bë realitet, kur pashë Ferid...

Nga Ilir KEPA, ish- futbollist i Vllaznisë dhe Kombëtares Rreth vitit 1979-1980 ose 1978-1979, nuk jam i sigurtë për vitin por deshta ti kujtoj Lulzim Bërshenit spartakiadën kombëtare në Korçe me trajner Agim Medjen. Isha kapiteni i ekipit dhe në...

Historia interesante e familjes Çoba. Gjyshi e shpallte Vllazninë kampione 75 vjet më parë,...

Futbolli shkodran në vite na ka dhuruar shumë breza sportistësh dhe trajnerësh të cilët kanë lënë gjurmë me punën e tyre. Ka patur edhe familje të tëra që kanë kontribuar për ngjyrat kuqeblu dhe Vllazninë. Sot do të ndalemi tek...

Kur sportistët shkodranë që refuzoheshin për arsye biografike te ‘Vllaznia’, gjenin ‘strehë’ në Mirditë,...

Kjo fotografi e viteve ’60-të është realizuar në Rrëshen të Mirditës, kur ekipi “Minatori” i këtij qyteti merrte pjesë në kategorinë e tretë në kampionatin kombëtar të volejbollit. Në përbërje të tij janë një grup arsimtarësh, ku disa prej...

Historia e rallë e Bledar Gjeçajt dhe aktivizimi i tij me Bashkimin e Prizrenit

Në fillim të shekullit të ri palestrat e basketbollit ishin vendi ku qytetarët e Kosovës gjenin kënaqësinë e madhe, sidomos pas daljes nga një luftë më përmasa shkatërritmare. Ishte një kohë e artë për klubet, basketbollistët si dhe në përgjithësi...

HISTORI/ Vllaznia, start më i mirë se në vitin e titullit. Krahasimi me sezonin...

Vllaznia është kryesuesja e Kategorisë Superiore pas tetë javësh kampionat. Të besuarit e trajnerit Tomas Brdariç kanë një ecuri që askush nuk e kishte menduar. Madje as më optimisti në Shkodër nuk e kishte menduar se kuqeblutë do të...

HISTORI/ Titulli i 9-të i Vllaznisë, kampionët e fundit e mbyllën me dy pikë...

Vllaznia ka dalë 9 herë kampion i Shqipërisë dhe titulli i fundit është arritur në sezonin 2000-2001. Në atë edicion kampionati elitar i futbollit në Shqipëri zhvillohej me pjesëmarrjen e 14 skuadrave dhe me dy faza. Pas 26 ndeshjesh shkodranët...

FOTO/ Kur në fushë zbrisnin Devi MUKA dhe Suad LICI, ish-arbitri i SUPERIORES nostalgjik:...

Vitet kalojne dhe momentet interesante mbesin ne kujtesen e te gjitheve. Keshtu i ka ndodhur edhe Mentor Sopjanit i cili është bërë nostalgjik për kohën kur ai vinte drejtësi në fushën e blertë. Ish-gjyqtari i Superiores ka zgjedhur klasiken...

‘Aventura’ e bujshme e rënies së dytë të Vllaznisë së Shkodrës

Nga BESNIK DIZDARI Pjesa e tretë “AVENTURA” E BUJSHME E RËNIES SË DYTË TË VLLAZNISË SË SHKODRËS… E, ndërsa Partizani e Dinamo shpërthejnë në plot gola 4-2 e 6-0, befasia e madhe është fitorja 2-1 e Vllaznisë brenda në Tiranë me 17...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vajzat kuqezi pësojnë 7 gola, Norvegjia e papërmbajtshme

Norvegjia shumë e fortë për kombëtaren shqiptare të fermave. Përfaqësuesja nordike fitoi thellë 0-7 në “Air Albania” në takimin e vlefshëm për eliminatoret e...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR