Nga Ergys Trimaci/ Një foto me një serb dhe një kroat që luajnë me...

0
Sot në ndeshjen e femrave të Vllaznisë isha ngjitur me dy futbollistet e Vllaznisë; i pari Juriç- kroat dhe tjetri Jovanoviç mbrojtes-serb. Përpara se të postoja foton, disa mendime silleshin në kokén time: Si do ndihen miqte e mi kosovare?!...

Analiza e Andi Lilës/ Sylvinho, lojtar i madh i shahut që nxori ndeshjen ‘Remi’...

0
E nis këtë analizë timen me këtë metaforë të madhe, duke parë që ndeshja e djeshme i ngjante një loje shahu midis trajnerit çek Šilhavý dhe Sylvinhos. Padiskutim pritej që Çekia ta merrte lojën në kontroll dhe të sulmonte...

Nga Lorela Sinani/ Në mbështetje të vajzave kuqeblu!

0
Buçiste kanga n’çdo cep t’ stadiumit, t’gjith bashk’ ishim ngrit n’këmbë, me duart lart t’bame grusht, t'u simbolizu fitoren pas nji shfaqjeje spektakolare që kishin dhuru vajzat e Vllaznisë, ekipi gëzonte i kapun përdore duke na përshëndet me buzëqeshjet...

Opinion/ Skerdi Bejzade, përmasa ‘gjermane’ e Laçit të rinovuar totalisht

0
Nga Xhevdet ZEKAJ Skerdi Bejzade është një emër i njohur i futbollit shqiptar. Ish-sulmuesi i shquar i disa skuadrave shqiptare, i shpallur edhe kampion, ka lënë gjurmë të pashlyeshme gjithkund ku ka luajtur. Prej disa vitesh ai është zhvendosur në...

Opinion nga Eduard Dervishaj*/ Klubet e Futbollit mbas viteve ’90

0
Problemet e mëdha të fillimit të viteve 90 do të binin me gjithë peshën e tyre edhe mbi futbollin. Struktura e aktiviteteve u dëmtua seriozisht. Klubet, që deri atëherë kishin pasur buxhetin e garantuar nga shteti (mjaft komod për...

Opinion nga Eduard Dervishaj*/ Klubet e futbollit…

0
Këto ditë po flitet dhe shkruhet shume për KS Dinamo, mendova të shkruaj në mënyrë të përmbledhur për të kuptuar esencën e klubit. Si lindën? Çfarë përfaqësojnë dhe përse lidhemi me një klub. Klubet lindën nga dëshira e...

OPINION/ Unë besoj tek kjo Vllazni! ‘Mbretëresha’ meriton kujdesin e të gjithëve

0
Nga Ergys Trimaci Sot fillon kampionati kombëtar i futbollit. Vllaznia është një lidhje e fortë emocionale, e pandashme. Ashtu siç dhimbjet dhe gëzimet e forta lënë gjurmë në shpirt, ashtu dhe Vllaznia ka lënë po aq plagë dhe gëzime....

Opinion nga Arsen Hoxha/ Kridens Meta veproi drejt te Tirana-Bylis, por e masakruan

0
Vendimi i arbitrit Kridens Meta në ndeshjen vendimtare për titullin kampion sezonin e kaluar midis Tiranës dhe Bylisit ishte një vendim i drejtë dhe i mbështetur plotësisht në rregullat teknike të lojës së futbollit. Për vetë rëndësinë, kjo ndeshje...

Nga Xhevdet Zekaj/ Alen Sherri, i gatshëm për portën e kombëtares

0
Nga prof. Dr. XHEVDET ZEKAJ U desh ndeshja miqësore e Egnatias ndaj Interit që vëmendja e shqiptarëve të kthehej drejt vlerave dhe profesionaloizmit të Alen Sherrit, portierit shkodran të Kf Egnatias. Natyrisht edhe në biseda të mia me specialistë futbolli...

Opinion nga Namik Mehmeti/ Kampionati fillon me ‘derbi’…

0
U hodh dhe shorti i kampionatit kombetar te futbollit per sezonin 2023-24 ne nje kohe qe formula magjike me kater skuadrat e para te vena perballe njera- tjetres ne nje play-off duke zeruar te gjitha piket e fituara gjate...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI