Deklarata rrëqethëse e ish-nënkampionit të Botës Ilir Suli: Ikni nga ky vend, vetëm kjo...

Ish-nënkampioni i Botës në peshëngritje, Ilir Suli, i ka rrëqethur të gjithë me deklaratën e tij. Sot 46 vjeç, Suli tregon se është i papunë që kur ka lënë sportin teksa në një deklaratë, për “Real News” jep mesazhin...

Paraqitje e kënaqshme e Erkand Qerimajt në Kampionatin Europian

Në Kampionati Europian të Peshëngritjes për Të Rritur që po zhvillohet në Moskë, sot janë ngjitur në pedanë dy peshëngritësit kuqezi, Daniel Godelli dhe Erkand Qerimaj, të kategorisë së peshë trupore deri në 81 kg. Fillimisht është...

Motra konkuron për Shqipërinë, vëllai për Brazilin: Duam të shkruajmë historinë

Evangjelia Veli, pak ditë më parë ngriti lart flamurin shqiptar teksa u rendit në vendin e tretë në Kampionatin Europian të Peshëngritjes që po zhvillohet në Rusi. Shqiptarja e rritur në Greqi ka treguar se gjithë familja e saj ia...

Briken Calja i pafat, i ikën medalja për vetëm 100 gramë

Peshëngritësi shqiptar, Briken Calja, ka humbur medaljen në peshëngritje, për vetëm 100 gramë më shumë peshë trupore se rivali i tij, në Europianin e Shtangës që mbahet në Moskë në Rusi. Me 152 kg, Briken Calja u pozicionua në vendin...

Peshëngritje/Evagjeli Veli, medalje e bronztë në Europianin e Moskës

Në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, po zhvillohet Kampionati Evropian i Peshëngritjes për Të Rritur. Shqipëria merr pjesë me 5 sportistë në këtë Evropian dhe të dielën ka ardhur edhe medalja e parë, ajo e bronztë e fituar nga Evagjeli...

Federata e Peshëngritjes përjashton përjetë sportistin që ka fituar medalje me Shqipërinë

Peshëngritësi shqiptar, Arbër Çerçizi është përashtuar përjetë nga ky sport, pasi ka rezultuar pozitiv në testet anti-doping. Federata e Peshëngritjes në Shqipëri njofton se pas testeve të kryera, peshëngritësi ka dalë me substance të ndaluara, duke u marrë për...

Erkand Qerimaj: Në Kinë fitova për herë të parë medalje ari në Kampionat Botëror

Erkand Qerimaj është një nga sportistët e njohur shqiptarë, që ka arritur rezultate pozitive nëpër evente ndërkombëtare. Ai është shpallur kampion Evrope për peshën 77 kilogram në Evropianin e vitit 2012 në Antalia (Turqi). Qerimaj u rendit i dyti...

Shtanga shqiptare mbetet pa president, një trajnere kandidate për postin

Përsëri lëvizjet të papritura në shtangën shqiptare. Presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Theodhor Masllavica, ka vendosur të japë dorëheqjen nga posti i tij dhe të mos rikandidojë në zgjedhjet e ardhshme që do të zhvillohen më datë 14...

Erkand Qerimaj: Në Europian dua medalje dhe kualifikimin për në Tokio

Pandemia globale e Koronavirusit, si në të gjitha fushat, ka lënë pasoja edhe në sistemin sportiv botëror, teksa aktivitete të ndryshme janë shtyrë apo anuluar. E prekur nga kjo situatë është edhe peshëngritja shqiptare, e cila është disiplina sportive...

Erkand Qerimaj: Ronaldo e Bufon modelet e mi, nuk tërhiqem pa i sjellë Shqipërisë...

Peshëngritja është sporti që i ka sjellë vendit shumë medalje të rëndësishme nga aktivitetet ndërkombëtare, duke bërë që shtanga të radhitet si një prej sporteve më efikasë dhe që mban një status elitar prej shumë dekadash. Padyshim që ka...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR