Vllaznia drejt rikthimit të traditës në peshëngritje. Nxjerr dy kampionë me 17 vjeçarët

Tradita e peshengritjes ne Shkoder duket se po rikthehet gradualisht. Pas shume problemeve qe ka kaluar ekipi i Vllaznise dhe qe ne fakt vazhdon t'i kaloje sepse ende nuk ka nje palester ashtu si duhet, disa sportiste te talentuar,...

Skandal në peshëngritjen shqiptare, shkodrani Lagjia e dy të tjerë nuk shkojnë në Europian

Peshengritesi shkodran Saimir Lagjia nuk do te marre pjese ne kampionatin europian qe do te zhvillohet pas pak ditesh ne Poloni. E gjitha kjo si rrjedhoje e neglizhences se drejtuesve te Federates tone. Kombëtarja shqiptare e peshëngritjes për moshat U-15...

Gazetari i njohur revoltohet me KOKSH-shin: Ju nuk e doni Shqipërinë, turp!

Briken Çalja garoi ditën e djeshme në Lojërat Olimpike të Tokyo 2020 në disiplinën e peshëngritjes deri në peshën 73 kg. Peshëngritësi kuqezi shkruajti historinë në kryeqytetin japonez, pasi me 341 kilogramët e ngritur në dygarësh arriti që të...

Flet trajneri i Caljes, Toska: Brikeni hero, ja si e kapte podiumin

Siç dihet, Briken Calja ka dalë nga fshati i kampionëve, Shtërmeni, aty ku në moshë 11- vjeçare nisi peshëngritjen nën drejtimin e trajnerit Leonard Toska, me të cilin punoi për shumë vite. Ndërkohë, vitet e fundit Calja u bashkua...

‘Shpërthen’ trajneri i Shtërmenit: Turp për shtetin që Fidel Ylli dhe Elez Gjoza bëhen...

Një kilogram e ndau nga medalja në Lojërat Olimpike të Tokios, por Briken Calja shkruajti historinë në kryeqytetin japonez, pasi me 341 kilogramët e ngritur në dygarësh arriti që të vendos rekord kombëtar. Megjithatë vendi i katërt në Olimpiadë nuk...

Çudira shqiptare/ Briken Çalja pa trajner në Tokio, vendin e kishte zënë presidenti i...

Për të marrë medalje në Olimpiadë nuk mjafton vetëm të kesh sportistë të zotë, por duhet të funksionojnë të gjitha hallkat. Mirëpo mjafton të shohësh se çfarë ndodhi sot me Briken Çaljen për të kuptuar se ne, Shqipëria pra,...

Briken Calja, një kilogram larg medaljes në Olimpiadë

Briken Calja humbet për një kilogram medaljen olimpike, atë që shumë shqiptarë e ëndërronin dhe e prisnin prej shpatullave të tij. 341 kilogram në dygarësh për shtangistin nga Shtërmeni dhe 342 kilogram për shtangistin nga Indonezia, Ervin Rahmat Abdullah....

Zyrtare/ Peshëngritësi shkodran Erkand Qerimaj kualifikohet për në Lojërat Olimpike

Nje lajm i mire ka mberritur sot per peshengritjen shqiptare. Sportisti shkodran Erkand Qerimaj eshte zyrtarisht i kualifikuar per pjesmarrjen ne Lojerat Olimpike te Tokios qe do te zhvillohen kete vere. Nje lajm te tille e ka publikuar vete peshengritesi...

Gëzuar 75 vjetorin e lindjes, kampionia dhe rekordmenia Myzejen Duli!

Nese flasim per atletiken e femrave ne vendin tone pikerisht per ate te viteve '60- '70, padyshim qe Vllaznia ka qene emblema me titujt e shume kampione te fituar, medaljet dhe rekordet e thyera. Dhe njera prej pjestareve me te...

Deklarata rrëqethëse e ish-nënkampionit të Botës Ilir Suli: Ikni nga ky vend, vetëm kjo...

Ish-nënkampioni i Botës në peshëngritje, Ilir Suli, i ka rrëqethur të gjithë me deklaratën e tij. Sot 46 vjeç, Suli tregon se është i papunë që kur ka lënë sportin teksa në një deklaratë, për “Real News” jep mesazhin...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI