PERSONAZHI I VITIT/ Sajmir Lagja: Ishte diçka emocionuese marrja e çmimit nga ‘Shkodra Sport’

0
Peshëngritësi shkodran Sajmir Lagja konsiderohet e ardhmja e këtij sporti jo vetëm në Shkodër, por edhe në Shqipëri. Një gjë e tillë është deklaruar mbrëmë edhe nga Mjeshtri i Madh i Peshëngritjes, Asim Belinova, në ceremoninë e organizuar nga...

Erkand Qerimaj me covid, humb Kampionatin Botëror

0
Prej disa ditësh në Kolumbi ka nisur Kampionati Botëror i Peshëngritjes, që është edhe kompeticioni më madhor i këtij sporti për vitin 2022. Në këtë event, Shqipëria do të përfaqësohej me dy sportistë, Briken Caljen dhe Erkand Qerimajn, por në...

Skandal në peshëngritje, burokracitë pengojnë që Kampioni i Europës të marrë shpërblimin në kohë

0
Peshëngritja shqiptare nuk po gjen qetësi. Pas përplasjes midis Erkand Qerimajt dhe trajnerit Zef Kovaçi, tani një tjetër shqetësim ka mbërthyer shtangën dhe komunitetin e saj. Edhe pse ligji detyron institucionet të operojnë brenda afateve për dhënien e shpërblimit...

Inagurohet palestra e re e peshëngritjes së Vllaznisë. Merr emrin e kampionit Asim Belinovi

0
Pasditën e sotme, është inauguruar palestra e re e sportit të peshëngritjes “Asim Belinovi” pranë stadiumit “Loro Boriçi”. Ajo do të jetë shtëpia e re e shtangës shkodrane, ku do të mund të stërviten peshëngritësit shkodranë. Kjo sallë e shumëpritur...

Reagon Erkand Qerimaj: Me Kovaçin e mbylla që në dhjetor, trajner im është Sokol...

0
Pas denoncimit të trajnerit të peshëngritjes, Zef Kovaçi, për heqjen e emrit të tij nga medalja e artë që fitoi Erkand Qerimaj në Kampionatin Europian që u mbajt në Tiranë, ka ardhur edhe reagimi i shtangistit shkodran. Qerimaj e...

Kryetrajneri i Shqipërisë Artur Lagja ‘sulmon’ Zef Kovaçin: Shiti Kombëtaren në vitin 1991. Ai...

0
Nëse nga Federata Shqiptare e Peshëngritjes ende nuk ka asnjë reagim zyrtar në lidhje me shpërblimin e trajnerit Zef Kovaçi, në këtë çështje është përfshirë edhe kryetrajneri i aktual i Kombëtares, Artur Lagja. Edhe pse nuk është përmendur për asnjë...

Erkand Qerimaj: Qeveria nuk po i punëson kampionët. Ndihemi keq kur shohim sportistë që...

0
Prej dy dekadash, Erkand Qerimaj është një emër që i ka dhënë dhe po i jep Shqipërisë rezultate dhe medalje të rëndësishme në evenimentet madhore të peshëngritjes ndërkombëtare. Shkodrani, i cili një muaj më parë ka mbushur 34 vjeç,...

Pirro Dhima: Disa njerëz në Shqipëri më trajtojnë si tradhëtar

0
Pirro Dhima u është kundërpërgjigjur publikisht akuzave të ngritura nga presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjoza. Ky i fundit kishte akuzuar se vëllai i Pirro Dhimës, Odise Dhima, ishte një person i cili mund të kishte gisht...

Kreshnik Leka medalje ari në Kampionatin Europian të veteranëve, shkodrani Severin Lushi renditet i...

0
Vazhdojnë sukseset në sport për Shqipërinë në aktivitetet ndërkombëtare. Së fundmi ka ardhur një tjetër medalje ari, këtë herë në sportin e peshëngritjes, pikerisht ne garat e veteraneve. Keshtu Kreshnik Leka është shpallur kampion Europe, në Kampionatin Europian Masters të...

Skandali i dopingut, presidenti me ‘duar të pastra’ i shtangës s’merr përgjegjësi, akuzohet vëllai...

0
Sportistja Evangjeli Veli, kampione në peshën e saj në Kampionatin Europian që u zhvillua në Tiranë dy muaj më parë, ka rezultuar pozitive në testin antidoping dhe Federata Shqiptare e Peshëngritjes e ka pezulluar atë. Bashkë me atë është...