ALMANAK/ Sot ditëlindja e Vioresin Sinanit, golashënuesit më të mirë të futbollit shqiptar

0
Nga Gjergj KOLA Kur flasim per futboll dhe per gola, natyrisht qe nuk ka sesi te mos na shkoje menjehere mendja tek nje emer: Vioresin Sinani, golashenuesi me i mire ne gjithe historine e kampionateve shqiptare. Autori i 208 golave, vetem...

IN MEMORIAM/ Ndahet nga jeta gazetari i njohur sportiv

0
Komuniteti i gazetarisë sportive shqiptare është në zi. Sot, në moshën 78-vjeçare është ndarë nga jeta gazetari dhe "Mjeshtri i Madh" Bedri Alimehmeti. 78-vjecari qe beri historine e sportit te Tiranes me librat e tij per Skender Halilin, Shyqyri Rrelin...

ALMANAK/ Sot 84 vjetori i lindjes së legjenës së basketbollit Renato Radoja

0
Nga Gjergj KOLA Kur flasim për basketbollin shkodran dhe atë shqiptar, kurrsesi nuk mund të anashkalosh një emër, atë të Renato Radojës, legjendës së tij këtij. Për personazhin e këtij shkrimi sot është një ditë e veçantë sepse ai feston 84...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e emblemës së gazetarisë sportive shqiptar, Besnik Dizdari

0
Nga Gjergj KOLA Shkodra është shquar në shumë fusha të jetës dhe kuptohet që një ndër to është edhe sporti. Në këtë qytet kanë lindur disa prej sporteve dhe kuptohet që kjo gjë e bën të ndihet mirë atë. Por nga...

ALMANAK/ Kol Gjoni (Belaj), mbrojtësi i shquar i Vllaznisë së viteve ’60

0
Nga Gjergj KOLA Në historinë e futbollit shkodran janë të shumtë ata që kane lene gjurme me aktivizimin e tyre. Dikush permendet me shume dhe dikush me pak, megjithate secili ka dhene kontributin e tij me aq sa ka mundur. Sot...

ALMANAK/ Sot dita për të kujtuar ish- kapitenin legjendar të Vllaznisë Prek Gjeloshi

0
Nga Gjergj KOLA Nëse flasim për historinë e futbollit shkodran, një nga emrat më të nderuar, të respektuar dhe të rëndësishëm është padyshim edhe ai i Prek Gjeloshit, ish- kapitenit të Vllaznisë. Një futbollist legjendar i cili sigurisht që meriton...

ALMANAK/ Sot 2 vite pa ish- futbollistin e Vllaznisë Nikoll Gjergji

0
Nga Gjergj KOLA Në historinë e futbollit shkodran një tjetër emër që ka lënë gjurmë është edhe ai i Nikoll Gjergjit. Ish- sulmuesi i njohur i Vllaznisë së viteve ’60, sot ka përvjetorin e 2-të të ndarjes nga jeta dhe...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e Bajram Agovit, trajnerit të shekullit të mundjes shkodrane

0
Nga Gjergj KOLA Historia e mundjes shkodrane dhe sukseset që ajo ka arritur si në arenën kombëtare ashtu edhe në atë ndërkombëtare, e bëjnë këtë sport të jetë gjithnjë në elitën e sportit shkodran. Rrjedhojë kjo e kontributit të jashtëzakonshëm...

ALMANAK/ Sot dita për të kujtuar legjendën e volejbollit shkodran Ali Bushati

0
Nga Gjergj KOLA Nese flasim per volejbollin ne Shkoder, padyshim qe emri i pare tek i cili duhet te ndalemi eshte ai i Ali Bushatit, ikones se ketij sporti ne kryeqendren e Veriut dhe gjithe Shqiperise. Nje sportist i kompletuar...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ish- sulmuesit të Vllaznisê Selman Gruda

0
Nga Gjergj KOLA Vllaznia e viteve ’70-’80 ka qenë ndër ekipet më të mira të Shqipërisë. Ka arritur të fitojë disa trofe, ka dominuar në futbollin shqiptar dhe ka ndodhur kështu ngaqë pjesë e saj kanë qenë një mori lojtarësh...