ALMANAK/ Sot ditëlindja e munguar e ish- kampionit të mundjes Tasim Rexha

0
Nga Gjergj KOLA Sot duhej te ishim duke festuar 75 vjetorin e lindjes se njerit prej emrave te shquar te mundjes shkodrane dhe asaj shqiptar- Tasim Rexha, por per fat te keq, ai na mungon prej gati gjashte vitesh. Megjithate kjo...

ALMANAK/ Sot 70 vjetori i lindjes së ‘Mjeshtres së Madhe’ të volejbollit shkodran Millojka...

0
Nga Gjergj KOLA Volejbolli shkodran i femrave i viteve ’70 ka qene i nje niveli te larte sepse pjese e ekipit te Vllaznise se atyre viteve kane qene emra te shquar si Hyrije Shkambi, Greta Greta Shllaku, Sadie Gogo, Xhevahire...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e Admir Bregut, ish- kampionit dhe rekordmenit të atletikës

0
Nga Gjergj KOLA Dita e sotme është e veçantë për një prej sportistëve që ka lënë gjurmë në atletikën shkodrane dhe atë shqiptare. Bëhet fjalë për kampionin dhe rekordemin e garës së kërcimit së gjati, Admir Bregu i cili sot...

ALMANAK/ Sot mbushen 2 vite pa legjendën Ramazan Rragami…

0
Nga Gjergj KOLA 15 janari i vitit 2022 na dha nje lajm të hidhur për të gjithë ne: U nda nga jeta një nga emrat e mëdhenj të futbollit shkodran dhe shqiptar- Ramazan Rragami. Sot pas dy vitesh është momenti...

ALMANAK/ Sot mbushen 12 vjet pa legjendën e çiklizmit, Agim Tafilin

0
Nga Gjergj KOLA Sot mbushen plot 12 vite pa një KAMPION. Agim Tafili i madh i çiklizmit shkodran dhe atij shqiptar, ndërroi jetë më 15 janar të vitit 2012 pas një sëmundje të rëndë, duke krijuar një mërzi të madhe...

ALMANAK/ Sot 65 vjetori i Luan Vukatanës, një emri të madh të futbollit shkodran

0
Nga Gjergj KOLA Vllaznia e viteve '70- '80 ka mbetur në mendjen e të gjithëve sepse në ato vite fanellën e kësaj skuadre e veshën shumë emra të shquar të futbollit shkodran dhe shqiptar dhe njëri prej tyre është padyshim...

Nderohet me Medaljen e Meritës ish- mundësi i Vllaznisë Ali Murrizi

0
Ishte lene disi ne harrese ndoshta dhe ka ardhur momenti per ta nderuar. E kemi fjalen per ish- mundesin e Vllaznise Ali Murrizi. Me propozimin e deges se Shkodres, Shoqata Kombetare e Mundjes Shqiptare ka vendosur ta nderoje ate. Per...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e legjendës së boksit shqiptar- Zef Gjoni

0
Nga Gjergj KOLA Një ditë e veçantë kjo e sotmja për boksin shkodran dhe atë shqiptar. Njëri prej personazheve më të rëndësishëm të tij, për të mos thënë më i rëndësishmi, trajneri Zef Gjoni, ka ditëlindjen. Ai mbush 77 vjeç...

ALMANAK/ Sot 110 vjetori i lindjes së ish- futbollistit dhe trajnerit të Vllaznisë Ernest...

0
Nga Gjergj KOLA Nëse flasim për historinë e Vllaznisë në vite, sigurisht që nuk mund të lësh pa përmendur edhe një emër shumë të nderuar dhe të respektuar. Bëhet fjalë për Ernest Halepjanin. Ai ka patur një karrierë të shkëlqyer...

E TRISHTË/ Ndahet nga jeta në moshën 60 vjeçare ish- futbollisti i Vllaznisë dhe...

0
Dy dite me pare pas nje semundje te rende, eshte ndare nga jeta nje ish- futbollist i Vllaznise dhe i Veleçikut Gasper Doçi. Nje ndarje e trishte sepse nje dite para se te nderronte jete, ai mbushi 60 vjeç...