ALMANAK/ Sot ditëlindja e ish- basketbollistes së talentuar tê Vllaznisë Lumnije Syka

Kur flasim për basketbollin e femrave në Shkodër, në shumicën e rasteve e gjithë vëmendja përqendrohet tek një grup vajzash të talentuara të viteve ’70-’80 të cilat lanë gjurmë me atë çfarë dhanë në pallatet e sportit të gjithë...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ish-kampionit të Vllaznisë së basketbollit Benjanim Idrizi

Basketbolli shkodran ne fundin e viteve ’80 dhe gjate viteve ’90 ka kaluar disa momente vertete fantastike, shoqeruar me shuem trofe te fituar nga ekipi i Vllaznise. E gjitha kjo ka ardhur fale punes se shkelqyer te trajnerit Petrit Osmani...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e Mjeshtrit të Madh të futbollit Edi Martini

Ditet e para te vitit te ri perkojne me nje ngjarje te veçante per ish- futbollistin dhe ish- trajnerin e Vllaznise Edi Martini. Sot ai mbush 48 vjeç dhe padyshim që këtë ditë do ta festojë ashtu siç di...

PERSONAZH/ Gjergj Vokaj, sulmuesi që la gjurmë në futbollin lezhjan me lojën dhe golat...

Cfare kujton nga karriera juaj?Ne historine e futbollit lezhjan ka shume personazhe qe kane lene gjurme dhe njeri nder ta eshte edhe Gjergj Vokaj, i cili ka luajtur 14 vite futboll me Beselidhjen, nderkohe qe gjate karrieres ka luajtur...

‘MIRËNJOHJA’/ Mark Shestani: I nderuar nga vlerësimi i ‘Shkodra Sport’

Nese flasim per sportin e notit ne Shkoder kuptohet qe mendja menjehere te shkon tek nje emer: Shestani. Kjo sepse disa pjestare te kesaj familje kane dhene shume per kete sport dhe ajo çka eshte me e rendesishmja, te...

‘MIRËNJOHJE’/ Nexhmije Bilali: Faleminderit ‘Shkodra Sport’ që u kujtuat për mua!

Ka arritur te thyeje shume rekorde kombetare. Ka qene per 7 vite rresht kampione e padiskutueshme e vendit e si rrjedhoje, ka qene edhe fituese ne anketen tradicionale te "10 sportisteve me te mire" te Shqiperise, ndoshta si pakkush...

‘MIRËNJOHJE’/ Rauf Çanga: Ndihem i vlerësuar me çmimin e dhënë nga gazeta ‘Shkodra Sport’

Gazeta "Shkodra Sport" nje nga pikat me te forta te suksesit te saj ka evidentimin dhe rikthimin ne vemendje te ish- sportisteve shkodrane te cilet ne nje menyre apo ne nje tjeter lane lene ne harrese. Pikerisht per kete...

ALMANAK/ Ish- portieri i Vllaznisë Fatmir Lelaj sot ka ditëlindjen

19 dhjetori duket se është një nga datat që ka bërë bashkë më shumë se çdo datë tjetër ditëlindjet e futbollistëve shkodranë. Sot ka festuar 78 vjetorin Rauf Çanga, ka festuar 76 vjetorin Paulin Ndoja, por ka edhe një...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e kampionit të Vllaznisë së viteve ‘70 Rauf Çanga

Dita e sotme është e veçantë për një ish- futbollist të Vllaznisë: Rauf Çanga mbush 79 vjeç. Një jetë e gjatë pranë sportit, duke qenë pjesë e një brezi të artë sportistësh të cilët i kanë dhuruar shumë emocione...

ALMANAK/ Sot ka ditëlindjen legjenda e portës shkodrane Paulin Ndoja

Nese flasim per historine e futbollit ne Shkoder dhe duam ta nisim nga portieret qe e kane shkruar ate, padyshim qe emri i pare qe te bie nder mend eshte ai i Paulin Ndojes. Do te ndalemi sot tek...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI