ALMANAK/ Sot ditëlindja e njërit prej emrave të mëdhenj të futbollit shkodran- Frederik Çapalikut

0
Nga Gjergj KOLA Karriera e tij ka qenë e veçantë. E mbushur me ndeshje e suksese jo të pakta. Më së shumti, ka marrë duartrokitjet e publikut shkodran, aq sa edhe sot ai konsiderohet futbollisti më popullor në gjithë historinë...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ‘Mjeshtrit të Madh’ të volejbollit shkodran Mark Kroqi

0
Nga Gjergj KOLA E veçante eshte dita e sotme per ish- volejbollistin e mirenjohur te Vllaznise Mark Kroqi. Ai feston 63 vjetorin e tij te lindjes dhe me kete rast, gazeta “Shkodra Sport” i uron edhe 100 vite te tjera...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ‘Nderit të Kombit’ Sabah Bizi

0
Nga Gjergj KOLA Sot një nga emrat më të mëdhenj të historisë së futbollit shkodran dhe atij shqiptar- Sabah Bizi, feston 76 vjetorin e lindjes së tij. Me kete rast, ne emer te redaksise se gazetes “Shkodra Sport” dhe gjithe...

ALMANAK/ Sot 84 vjetori i lindjes së ish- mbrojtësit të Vllaznisë Xhevdet Basha

0
Nga Gjergj KOLA Data 24 janar eshte nje dite e veçante per klubin Vllaznia. Perpos ditelindjeve te mjekut te njohur Zyhdi Çoba dhe ish- futbollistit Nikolin Thana, rregjistron edhe nje tjeter ditelindje te nje figure te njohur te futbollit shkodran. Behet...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ish- futbollistit të Vllaznisë Nikolin Thana

0
Nga Gjergj KOLA Dita e sotme eshte e veçante per ish- futbollistin e Vllaznise Nikolin Thana. Ai feston 63 vjetorin e lindjes dhe ne kete dite padyshim qe ka marre urime te shumta nga shoke, miq por edhe sportdashes te...

ALMANAK/ Sot 81 vjetori i lindjes së mjekut legjendar të Vllaznisë Zyhdi Çoba

0
Nga Gjergj KOLA Nese flasim per sportin shkodran, pjesa me vitale e tij padyshim qe eshte nje emer qe i ka bere nder ketij qyteti dhe gjithe Shqiperise, doktor Zyhdi Çoba i cili po kontribuon per te prej gati 66...

ALMANAK/ Sot mbushen tre vjet pa legjendën e volejbollit shkodran Ali Bushati

0
23 janar i vitit 2021 do të mbetet një ditë e zezë për volejbollin shkodran. Si sot tre vite më parë, u nda nga jeta në moshën 78 vjeçare legjenda e volejbollit shkodran dhe atij shqiptar Ali Bushati. Ali Bushati...

ALMANAK/ Sot 70 vjetori i Azem Plisit, notarit të Vllaznisë kampion dhe rekordmen i...

0
Nëse flasim për sportin e notit në Shkodër, kurrsesi që nuk mund të anashkalosh një emër si Azem Plisi, kampion dhe rekordmen për vite me rradhë me fanellën e Vllaznisë. Po ndalemi sot tek ky personazh sepse ai feston 70...

ALMANAK/ Sot 90 vjetori ‘i munguar’ i ‘Mjeshtrit të Madh’ të notit Enver Muriqi

0
Nese flasim per sportin e notit ne Shkoder, padiskutim qe nuk mund te anashkalosh kurrsesi nje emer: Ate te Enver Muriqit. Njeriun qe i ka dhene shume ketij sporti, fillimisht si notar e me pas si trajner. U ndalem sot...

ALMANAK/ Sot 40 vjetori i ish- sulmuesit të shquar shkodran Hamdi Salihi

0
Nga Gjergj KOLA Shkodra ne vite ka prodhuar shume futbolliste cilesore te cilet kane lene gjurme jo vetem duke u aktivizuar me Vllaznine e kombetaren shqiptare, por edhe me ekipe te ndryshme ne mbare boten. Njeri prej tyre padyshim qe eshte...