Briken Calja, një kilogram larg medaljes në Olimpiadë

Briken Calja humbet për një kilogram medaljen olimpike, atë që shumë shqiptarë e ëndërronin dhe e prisnin prej shpatullave të tij. 341 kilogram në dygarësh për shtangistin nga Shtërmeni dhe 342 kilogram për shtangistin nga Indonezia, Ervin Rahmat Abdullah....

Zyrtare/ Peshëngritësi shkodran Erkand Qerimaj kualifikohet për në Lojërat Olimpike

Nje lajm i mire ka mberritur sot per peshengritjen shqiptare. Sportisti shkodran Erkand Qerimaj eshte zyrtarisht i kualifikuar per pjesmarrjen ne Lojerat Olimpike te Tokios qe do te zhvillohen kete vere. Nje lajm te tille e ka publikuar vete peshengritesi...

Gëzuar 75 vjetorin e lindjes, kampionia dhe rekordmenia Myzejen Duli!

Nese flasim per atletiken e femrave ne vendin tone pikerisht per ate te viteve '60- '70, padyshim qe Vllaznia ka qene emblema me titujt e shume kampione te fituar, medaljet dhe rekordet e thyera. Dhe njera prej pjestareve me te...

Deklarata rrëqethëse e ish-nënkampionit të Botës Ilir Suli: Ikni nga ky vend, vetëm kjo...

Ish-nënkampioni i Botës në peshëngritje, Ilir Suli, i ka rrëqethur të gjithë me deklaratën e tij. Sot 46 vjeç, Suli tregon se është i papunë që kur ka lënë sportin teksa në një deklaratë, për “Real News” jep mesazhin...

Paraqitje e kënaqshme e Erkand Qerimajt në Kampionatin Europian

Në Kampionati Europian të Peshëngritjes për Të Rritur që po zhvillohet në Moskë, sot janë ngjitur në pedanë dy peshëngritësit kuqezi, Daniel Godelli dhe Erkand Qerimaj, të kategorisë së peshë trupore deri në 81 kg. Fillimisht është...

Motra konkuron për Shqipërinë, vëllai për Brazilin: Duam të shkruajmë historinë

Evangjelia Veli, pak ditë më parë ngriti lart flamurin shqiptar teksa u rendit në vendin e tretë në Kampionatin Europian të Peshëngritjes që po zhvillohet në Rusi. Shqiptarja e rritur në Greqi ka treguar se gjithë familja e saj ia...

Briken Calja i pafat, i ikën medalja për vetëm 100 gramë

Peshëngritësi shqiptar, Briken Calja, ka humbur medaljen në peshëngritje, për vetëm 100 gramë më shumë peshë trupore se rivali i tij, në Europianin e Shtangës që mbahet në Moskë në Rusi. Me 152 kg, Briken Calja u pozicionua në vendin...

Peshëngritje/Evagjeli Veli, medalje e bronztë në Europianin e Moskës

Në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, po zhvillohet Kampionati Evropian i Peshëngritjes për Të Rritur. Shqipëria merr pjesë me 5 sportistë në këtë Evropian dhe të dielën ka ardhur edhe medalja e parë, ajo e bronztë e fituar nga Evagjeli...

Federata e Peshëngritjes përjashton përjetë sportistin që ka fituar medalje me Shqipërinë

Peshëngritësi shqiptar, Arbër Çerçizi është përashtuar përjetë nga ky sport, pasi ka rezultuar pozitiv në testet anti-doping. Federata e Peshëngritjes në Shqipëri njofton se pas testeve të kryera, peshëngritësi ka dalë me substance të ndaluara, duke u marrë për...

Erkand Qerimaj: Në Kinë fitova për herë të parë medalje ari në Kampionat Botëror

Erkand Qerimaj është një nga sportistët e njohur shqiptarë, që ka arritur rezultate pozitive nëpër evente ndërkombëtare. Ai është shpallur kampion Evrope për peshën 77 kilogram në Evropianin e vitit 2012 në Antalia (Turqi). Qerimaj u rendit i dyti...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI