Gjermania mikpritëse është në çerekfinale për herë të katërt në pesë eurot e fundit falë 10 golave kryesues në garë në katër ndeshjet e tyre deri më tani. -Djemtë e Julian Nagelsman e mposhtën Skocinë 5-1 në ndeshjen hapëse përpara se një fitore 2-0 ndaj Hungarisë të siguronte vendin e tyre në fazën me eliminim direkt.

Goli i vonë nga Niklas Fylkrug kundër Zvicrës siguroi që ata të përfundonin në krye të Grupit A dhe të takoheshin me Danimarkën në Dortmund, ku penalltia e Kai Haverc dhe goli i tretë i turneut për Xhamal Musiala e çuan ata në krye të tabelës së golashënuesve dhe Gjermaninë në çerekfinale. Vendi i Musialës në ekip është i dhënë pasi ai kthehet në vendlindjen e tij në Shtutgart. Haverc gjithashtu duket i gozhduar, pavarësisht disa thirrjeve që Fylkrug të startojë, megjithëse rekordi i tij prej katër golave nga stoli në turnetë e mëdha do të thotë se ai ka të ngjarë të mbetet një rrezik për detyrën e titullarit.

Florian Virc i Bajer Leverkusen mund të rikthehet në ekip për Leroi Sane, ndërsa fituesi i dyfishtë Xhonatan Tah ndoshta do të rikthehet gjithashtu në qendërmbrojtës së bashku me Antonio Rydiger të Real Madridit pas një pezullimi me një ndeshje. Rydiger, Maksimilian Mitelshtad Shtutgart dhe Robert Andrish janë të gjithë opsione për ta nisur nga minuta e parë. Toni Kros e ka kaluar dekadën e fundit në Spanjë, kështu që do ta njohë mirë kundërshtarin pasi ai kërkon të zgjasë aventurën me “pancerat” në Kampionatin Europian, pasi ka “premtuar” se pas “Euro 2024” do të var “këpucët në gozhdë”.

-Kjo skuadër e re e Spanjës ka impresionuar edhe tifozët e Gjermanisë, duke fituar të katër ndeshjet e tyre deri më tani dhe duke lënë pas vetëm organizatorët për golat e shënuar. Ata mposhtën Kroacinë 3-0 në ndeshjen e tyre të parë në grup përpara se të mposhtën Italinë me rezultatin 1-0 dhe më pas Shqipërinë me të njëjtin rezultat me një skuadër me rotacion të madh.

U duk mundësia për një përmbysje në raundin e 16-të, kur ata mbetën prapa në fillim kundër Gjeorgjisë, por një përgjigje me katër gola, e kompletuar nga Dani Olmo i Lajpcigut i dha fund çdo dyshimi. Futbollisti 26-vjeçari filloi në stolin e Këlnit të dielën dhe ka të ngjarë ta bëjë këtë përsëri këtu, me trajnerin Luis de la Fuente që duket se është vendosur në 11-tën e tij të preferuar. Kjo do të thotë gjithashtu se Alejandro Grimaldo, i cili kryesoi tabelën e asistimeve të Bundesligës pasi Leverkusen shkoi i pamposhtur drejt titullit, duhet të kënaqet gjithashtu me një vend midis zëvendësuesve. Dyshja e re, Jamine Lamal dhe Niko Uilliams, do të mbështesin Alvaro Moratan në majë të sulmit, ndërsa ish-mbrojtësi i Leverkusen, Dani Karvahal, ndihmon në krijimin e një mbrojtjeje që ka pësuar vetëm një herë këtë turne, autogol.

– Tre nga pesë golat e Musialës për Gjermaninë janë shënuar në këtë turne, duke e bërë atë lojtarin e dytë më të ri që arrin tre gola në Euro pas Uejn Runit të Anglisë. – Haverc ka katër gola në finalet e Euros, pas vetëm Jyrgen Klinsman dhe Mario Gomez (të dy pesë) në ngjyrat gjermane.

– Manuel Nojer tani ka luajtur në 19 ndeshje në finalet e Euros, duke tejkaluar rekordin gjerman të Bastian Shvainshtaiger prej 18.

– Olmo i Lajpcig kryeson tabelën europiane për shumicën e asistimeve në turnetë e mëdha ndërkombëtare që nga viti 2020 (pesë). – Gjermania kryeson me vështirësi përballë Spanjës me 9 fitore, 8 barazime dhe të njëjtën kuotë humbjesh. Në finalet e Euros, Spanja ka avantazhin 2-1, duke përfshirë edhe finalen e vitit 2008. – Gjermania dhe Spanja janë skuadrat më të suksesshme në historinë e Kampionatit Europian me tre tituj secila.