Mario Mitaj është padiskutim një nga liderët e Kombëtares. Mbrojtësi ehe pse në një moshë të re ia ka dalë më së miri të fitojë vendin e titullarit te kuqezinjtë, ku paraqitjet e tij janë prej një veterani.

Driblime, saktësi, siguri dhe mjaft guxim e intuitë, e ardhmja e tij do të jetë mjaft e ndritur. Nga akademia e AEK-ut, në një paraqitje të shkurtër në ekipin e parë dhe prej andej në Rusi te Lokomotiva Moskë. I rritur në Greqi, Mitaj flet për vendimin më të vështirë që ka marrë deri më tani, aventurën e mrekullueshme në EURO 2024 , planet, familjen dhe ëndrrat e tij, AEK-un i dashur, lojtarët e preferuar, Shqipëria, Sylvinho dhe Greqia, 20-vjeçari i thotë të gjitha në intervistën për “gazzetta.gr”.

“Si u ndjetë kur mësuat se do të jeni në “Euro 2024” me Kombëtaren shqiptare? Ishte hera e parë që trajneri njoftoi thirrjet në një konferencë për shtyp. U ndjeva shumë krenar dhe i lumtur që në moshën 20- vjeçare mund të përfaqësoj vendin tim në një event të tillë. Mendoj se është diçka që mund ta përjetosh vetëm një herë në jetë. Sidomos kur je anëtar i një vendi që nuk shkon shpesh në turne të tilla.

A prisnit të jeni në thirrje? Nuk e dija nëse do të jem patjetër në turne. Unë kisha luajtur në të gjitha ndeshjet e mëparshme, por me ekipin ka ndodhur diçka tjetër, veçanërisht në vitin 2016 kapiteni ynë kishte luajtur të gjitha kualifikueset dhe nuk ishte në skuadër! Gjithmonë mbaja një shportë të vogël dhe ndjeva një lehtësim të madh kur pashë emrin tim.

Cili ishte sekreti i suksesit të Silvinjos? Mendoj se që nga momenti kur mori Kombëtaren, ajo që u përpoq të bënte ishte të mbante mirë dhomën e zhveshjes, pra atmosferën mes nesh. Ky për mua ishte sekreti dhe doli edhe në fushë. Kjo është arsyeja pse me skuadra si Republika Çeke dhe Polonia ia dolëm mbanë dhe morëm fitore të mëdha në kualifikuese.

Kombëtarja shqiptare u gjend në një nga grupet më të vështira në Euro 2024, si u ndjetë përballë lojtarëve të këtij kalibri? Përgjithësisht nuk jam kurrë nervoz kur luaj, që nga momenti që do të futem në fushë s’do të jem nervoz. U ndjeva i lumtur që luaja me Italinë, mezi prisja të hyja në fushë, të shihja lojtarë që dikur i shihja në televizion. Doja të përballesha me ta dhe të shihja ndryshimin në nivel që mund të kisha me ta.


A ka pasur ndonjë lojtar që ju ka rënë në sy në ndeshjet që keni luajtur?

Më pëlqyen shumë Chiesa, Yamal, i cili për moshën e tij është vërtet i jashtëzakonshëm. Më pëlqeu shumë Kovacic si lojtar.

Mendoni se Shqipëria mund të bënte më mirë në Europian?

Nëse përjashtoni ndeshjen e parë kundër Italisë, veçanërisht pjesën e parë që ishte një përshtatje, ne kishim një paraqitje shumë të mirë në përgjithësi. Me Kroacinë mund të fitonim. Me Spanjën luftuam deri në fund… Mendoj se edhe në një përqindje, 10% kishim mundësi të kalonim në fazën tjetër.


Si ishte aventura në Euro 2024?

Unë mendoj se është fillimi i diçkaje më të madhe.


Cili ekip është favorit për ta fituar turneun?

Spanja dhe Portugalia.

Cila kombëtare ka zhgënjyer?

Anglia, sepse me gjithë ata lojtarë cilësorë që ka, ajo duhet të dominonte, por diçka e tillë nuk është parë.


E keni menduar ndonjëherë të garoni në kombëtaren greke?

Në kombëtaret e moshave kam shkuar edhe në kombëtaren e Greqisë dhe atë të Shqipërisë. Kur firmosa kontratën time të parë me AEK-un ata më pastruan gjithçka, e dija që doja të luaja për Shqipërinë.


Çfarë ju bëri përshtypje në Europian?

Ne të gjithë mbetëm pa fjalë kur dolëm në nxehje në ndeshjen kundër Italisë. Ne po xhironim video, atmosfera ishte vërtet e pabesueshme. Organizimi ishte gjithashtu perfekt, deri në detajet më të vogla. Nuk kishte asnjë gabim.


Cila nga tri ndeshjet ishte më e vështira?

Ndeshja kundër Italisë ishte më e vështira, sepse shënuam shumë shpejt dhe më pas u mbyllëm mbrapa. Ishte sikur humbëm veten deri në fund të pjesës së parë derisa e gjetëm sërish në të dytën. Nuk e preka shumë topin në pjesën e parë dhe po thoja pse të mos luajmë tani? Megjithatë, ne humbëm kështu që ishte ndeshja më e vështirë.

A ka ndonjë lojtar që nuk po paraqitet siç duhet?

Bellingham është një lojtar i madh, por deri më tani ai nuk ka mundur ta tregojë këtë. Ai është i ri dhe nuk ka mundur të ambientohet siç duhet.

Kë keni idhull?

Lionel Messin.


Dëshironi të përballeni ndonjëherë me të?

Unë nuk mendoj se do të ndodhë, veçanërisht aty ku ai luan. Nuk është qëllimi im të jem atje, të paktën jo tani. Unë preferoj Evropën.

Cili pozicion ju pëlqen më shumë?

Mbrojtësi i majtë, sepse mundem dhe marr pjesë në pjesën sulmuese. Në këtë pozicion, unë mund të krijoj më shumë sesa të mbroj.

Nëse do të ktheheshit në Greqi do të ishte vetëm për AEK-un?

Vetëm për AEK-un, edhe nëse më kanë bërë ofertë nga ekipet e tjera me shumë para.

Si është jeta e përditshme në Rusi?

Po njësoj, zgjohem, kam stërvitje… .


Ju mungon Greqia?

Më mungon, këtu është familja ime, miqtë e mi. Në Greqi, kur mbarova stërvitjen, e dija se mund të shkoja të shihja miqtë e mi, familjen time.


Si ndiheni kur emri juaj është në listat e transferimeve të skuadrave të mëdha?

Unë jam një person që dua të nxitohem. Ka interes, por dua vendos me kujdes.


A ndiheni gati për të hedhur hapin tjetër në karrierën tuaj? Apo dëshironi të kaloni më shumë kohë në Rusi?

Mendoj se pas dy vitesh në Rusi kam marrë eksperiencat që doja. Unë jam gati të bëj hapin tjetër nga atje dhe më gjerë, kjo varet edhe nga skuadrat që më kërkojnë.


Kur firmosët për Lokomotiva Moskë, kush është personi i parë që i keni thënë lajmin e mirë?

Babai im ishte tashmë atje, familja ime e dinte, e po ashtu edhe miqtë e mi. Ishte shkruar gjithandej kështu që unë sapo e konfirmova.


Ku e shihni veten pas dy vitesh?

Nuk dua ta imagjinoj kaq larg. Ajo që dua është të përmirësohem vit pas viti, të shoh se po përmirësohem. Pastaj për të luajtur në një nga ligat më të mira në botë.


Nga Anglia cilat skuadra ndiqni?

Më pëlqen shumë City, Brighton për shkak të mënyrës se si luajtën dhe Arsenali.


Nga Italia?

Interi.

Momenti më i lumtur në karrierën tuaj? Kur kaluam me kombëtaren shqiptare në EURO, pas ndeshjes kundër Moldavisë e dinim se ishin kualifikuar. Nuk mund ta besoja se arritëm në EURO dhe isha një moment i rëndësishëm. Sigurisht 2-2 me Kroacinë ku shënuam gol në minutën e fundit dhe festuam me të gjithë tifozët.


Kur zbuluat kundërshtarët e grupit, si reaguat?

Mendova se është më mirë, sepse janë 3 ndeshje të forta dhe ne do të tregojmë se nuk jemi me pushime këtu. Mendoj se për çdo lojtar është më mirë të ketë një paraqitje të mirë me Spanjën sesa me Turqinë apo Sllovakinë, pa dashur të nënvlerësoj asnjë ekip sepse janë të gjitha skuadra të mira që kanë arritur në një kompeticion europian”.


Kombëtarja shqiptare nuk kishte lojtarë nga liga e saj, si e komentoni këtë?

Kapaciteti i ligës nuk është në një nivel shumë të mirë, jo se nuk ka lojtarë që mund të përballojnë.


A e shikoni Superioren?

Vetëm finale dhe derbi.

Me cilin lojtar të kombëtares shqiptare shoqëroheni më shumë?

Me Brojën, jemi që nga kombëtarja moshave dhe sërish luajmë bashkë.

A ka pasur ndonjë këshillë që ju ka dhënë Silvinho para ndeshjeve?

Ajo që na thoshte është të dilnim dhe ta shijonim që në minutën e parë pa stres, është një ngjarje që nuk e dimë se kur do të mund ta përjetojmë sërish.


Ju personalisht?

Mendoj se ai e sheh veten tek unë, ka luajtur edhe në pozicionin që luaj unë. Ai donte të më drejtonte që të bëhesha më i mirë çdo ditë, ishte i vetmi trajner që më ndihmoi të zhvillohesha rregullisht. Është një pjesë që shumë futbollistë duhet ta përmirësojnë dhe ai më ka ndihmuar shumë në këtë.

A bëni ndonjë ritual para ndeshjeve? Jo, vetëm kryqin, shikoj te Zoti dhe përpiqem të jem më i miri në fushë”, ka përfunduar talenti kuqezi.