Mediat italiane i janë përgjigjur paraqitjes zhgënjyese të skuadrës së tyre, e cila u eliminua nga Euro 2024. Fazat eliminatore të Kampionatit Evropian 2024 nisën të shtunën mbrëma, me kampionët në fuqi, Italinë, duke u përballur me Zvicrën.

Dhe skuadra zvicerane e mbajti reputacionin e saj si një skuadër që nuk duhet nënvlerësuar, duke siguruar një fitore vendimtare 2-0 ndaj Italisë në Olympiastadion të Berlinit.

Humbja do të thotë se Italia nuk ka arritur të shkojë në çerekfinale të Euros, përfundimi i tyre më i keq që nga viti 2004.Dhe mediat italiane kanë reaguar për ndeshjen, duke ofruar një vlerësim brutal për trajnerin Luciano Spaletti.

Gazeta italiane La Repubblica shkroi: “Mund të bëni karbonara vetëm nëse keni vezë, mish pule dhe djathë pecorino. Nëse keni vetëm hudhër dhe pak vaj ulliri, duhet të ndryshoni recetat. Por jo, ai nuk e kuptoi këtë”.

Ndërsa toni i komentit ishte me shaka, tema ishte shumë serioze pasi gazeta sugjeronte se Spaletti nuk ishte në gjendje të drejtonte skuadrën italiane, e cila do të luajë në Ligën e Kombeve kundër Francës në shtator.

Ata i krahasuan vendimet e tij me procesin e krijimit të një karbonara, diçka për të cilën italianët shpesh kritikojnë fqinjët e tyre evropianë. Megjithatë, pavarësisht paraqitjes së dobët, është konfirmuar se Spaletti do të qëndrojë si trajner i kombëtares italiane. /Telegrafi/