Cristiano Ronaldo ka dërguar një mesazh në rrjetet sociale përpara përballjes së Portugalisë kundër Sllovenisë në 1/8 e finales në Euro 2024. Ndeshja do të zhvillohet më 1 korrik në Deutsche Bank Park në Frankfurt të Gjermanisë.

Portugalia përparoi në fazën e eliminimit direkt të turneut pasi kryesoi Grupin F, i cili përfshinte gjithashtu Turqinë, Gjeorgjinë dhe Çekinë. Ata fituan gjashtë pikë pasi fituan dy ndeshje dhe humbën ndaj Gjeorgjisë.

Përpara ndeshjes së tyre në raundin e 16-të të Euro 2024 kundër Sllovenisë, Cristiano Ronaldo ndau foto të mbërritjes së tij në Frankfurt në X me mbishkrimin: “Le të shkojmë me gjithçka, Portugali!”.

Sulmuesi 39-vjeçar bëri debutimin e tij për Selecao në 2003. Ai fitoi Kampionatin Evropian në 2016 dhe Ligën e Kombeve UEFA në 2018–19. Pesë herë fituesi i Topit të Artë është gjithashtu golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i kombëtares së tij dhe ndërkombëtar. Ai ka shënuar 130 gola në 210 paraqitje, ndërsa ka dhënë edhe 47 asistime.

Kapiteni i Selecaos barazoi gjithashtu rekordin e të gjitha kohërave të asistimeve (8) në Kampionatin Evropian gjatë ndeshjes së Portugalisë kundër Turqisë më 22 qershor. Megjithatë, faza e grupeve të Euro 2024 shënoi herën e parë që Cristiano Ronaldo nuk shënoi gol në fazën e grupeve një turneu të madh ndërkombëtar. /Telegrafi/