Legjenda e Shqipërisë, Lorik Cana, ka zgjedhur ikonën e Real Madridit, Zinedine Zidane, si lojtarin me të cilin do të kishte dashur të ndante fushën gjatë karrierës së tij.

Ai shtoi se po konsideronte një tjetër legjendë të Los Blancos si Cristiano Ronaldo si një përgjigje të mundshme, por vendosi të qëndrojë me francezin.Cana luajti për klube të mëdha europiane si Paris Saint-Germain, Marseille dhe Lazio në një karrierë të shkëlqyer që përfshin 13 vjet.

Ai është lojtari i Shqipërisë me më shumë paraqitje, dhe ka qenë kapiten ynë në turneun e parë të madh, EURO 2016.Cana doli në skenë në fillim të viteve 2000 me PSG-në në Francën e Zidane. Ndërsa karriera e të parit filloi të merrte formë, e të dytit po i vinte fundi te Real Madrid.

Cana e quajti fituesin e Kupës së Botës 1998 një nga lojtarët më ‘shkëlqyes’ në historinë e sportit. Duke folur me ish-qendërmbrojtësin anglez Rio Ferdinand në podkastin FIVE, ai tha:

“Unë u rrita pak me Zizou dhe karriera jonë përkoi pak. Ai është një nga lojtarët më të shkëlqyer që ka luajtur ndonjëherë këtë sport. Mendoj se do të kishte qenë diçka e mrekullueshme të luaja me të”.

Cana vazhdoi duke përmendur Ronaldon si një nga opsionet e tjera që po shqyrtonte, duke shtuar:

“Po mendoja edhe për Cristiano Ronaldo-n, por Zizou, për mua, mbetet si dikush me të cilin kam dashur gjithmonë të luaj”./telesport/