Ildi Gruda pritet te mos jete pjese e skuadres ne ndeshjet e turit te pare te “UEFA Conference League”. Sulmuesi i Vllaznise nuk po stervitet me grupin sepse vjen nga nje demtim qe ka kaluar se fundi dhe si rrjedhoje e ka humbur pjesen me intensive te pergatitjeve per ndeshjet europiane.

Ai ne ditet e fundit udhetoi drejt Medjugorjes per te qene prane ekipit ne fazen pergatitore, por pa u stervitur me ritmin e lojtareve te tjere. Si rrjedhoje ashtu si ne miqesoren e pare ndaj Zrinjskit, edhe ne te dytin ndaj Posusje, e ka ndjekur nga tribuna.

Edhe pse stafi teknik nuk i ka humbur shpresat, për të qenë i përgatitur për çdo rast, në sulm është provuar Kahrimanoviç pas dyshes Balaj-Mala. Me këta lojtarë Vllaznia pritet të luajë në sulm kundër Valurit më 11 korrik në transfertë. Shkodranët kanë edhe një javë kohë ta përgatisin këtë sfidë.

Megjithate Gruda shpreson qe ta kaloje sa me shpejt gjendjen aktuale dhe pse jo te jete pjese e skuadren ne ndeshjet e turit te dyte ndaj St Mirren, gjithmone nese Vllaznia do te arrije ta kaloje Valur pas dy ndeshjeve te turit te pare.