Prej disa ditesh ekipi i njohur grek Panathinaikos ka nisur fazen pergatitore te cilen e zhvillon ne Austri. Trajneri uruguajan qe drejton kete ekip, ka marre me vete ne kete stervitje plot 27 futbolliste, nder te cilet edhe disa futbolliste te rinj te Akademise se klubit dhe qe premtojne per te ardhmen.

Interesante eshte fakti se nga 7 futbollistet e rinj qe kane marre me vete ne Austri, 3 prej tyre jane me origjine nga Shqiperia. Behet fjale per portierin Lilo qe eshte portieri i kombetares U21 te Shqiperise, mbrojtesit me origjine nga Shkodra Elton Fikaj qe po ashtu edhe pjese e kombetares shqiptare si dhe Bregu, nje lojtar me origjine nga Berati por qe eshte grumbulluar nga kombetarja greke.

Per Fikajn ky eshte viti i dyte rradhazi qe zhvillon stervitje me ekipin e pare ne Austri dhe padyshim nje tregues se drejtuesit e klubit i kane syte te perqendruar tek ai. Mbrojtesi 18 vjeçar ka debutuar ne sezonin e kaluar me ekipi e pare te Panathinaikos dhe sivjet sigurisht qe pritet me shume hapesire.

Kemi te bejme me nje lojtar shtatelarte qe dallohet per perdorim te mire te topit, luan me kemben e majte dhe eshte pozicional. Natyrisht qe e ardhmja flet per kete lojtar dhe pas fazes pergatitore ne Austri, me shume mundesi do te degjojme te tjera lajme te mira per kete lojtar.

Diten e djeshme, Panathinaikos ka zhvilluar nje ndeshje miqesore ndaj nje ekipi te kategorise se trete te Austrise, te cilin e ka mundur me rezultatin e thelle 14-0 dhe ne kete ndeshje ka patur vend per disa minuta edhe per Fikajn qe eshte paraqitur shume mire./www.shkodrasport.com/