Akileu Ndreca ishte një nga afrimet e Tiranës në këtë merkato. Mesfushori i cili vjen pas një eksperience në Itali tashmë do jetë pjesê e klubit më të trofeshëm në vend. Në një intervistë për “Shkodra Sport” ish-futbollisti edhe i akademisë Vllaznia tregon për emocionet e kësaj aventure të re. Ku gjithashtu tregon se interesi i kuqebluve ndaj tij nuk ka ekzistuar.


-Akile, si ndihesh që u riktheve në Shqipëri pas një periudhe disa vjeçare në futbollin italian?

Jam shumë pozitiv për këtë lëvizje. Kam një kënaqësi të madhe të kthehem të luaj në vendin tim e po ashtu me klubin më të madh në vend.


-Sa të shërbeu eksperienca në Itali për tu rritur si futbollist?

Eksperienca në Itali më ka rritur shumë. Në çdo aspekt, si atë futbollistik, por edhe atë njerëzor.


-Tashmë pjesë e Tiranës, ndihesh i priviligjuar?

Nder dhe privilegj të jem pjesë e Tiranës. Besoj se shumica e atyre që kanë luajtur apo luajnë futboll në Shqipëri duan që një ditë të jenë pjesë e kësaj skuadre.

-Çfarë mund të presim nga Ndreca për ata tifozë që nuk të njohin ende?

Përsa i përket kësaj pyetjeje premtoj se do jap gjithmonë më të mirën. Do bëj maksiumin që ta meritoj në fushë të mbaj veshur fanellën e Tiranës.


-Në futbollin tonë përveç akademisë së Shënkollit, je aktivizuar edhe tek ajo e Vllaznisë. Ku ke qenë një ndër lojtarët më të dalluar. Nuk ishte një opsion Vllaznia për ty?

Në Shqipëri para se të largohesha jam aktivizuar tek moshat e Shënkollit. E ndërsa vitin e fundit e mbylla tek grupmoshat e Vllaznisë, ku gjithçka shkoi shumë mirë. Përveç një ftese nga ekipi i parë të cilën e prisja, por nuk erdhi kurrë. Megjithatë koha do tregojë gjithçka.

-Një objektiv personal apo premtim?

Objektivi im është që të bëj maksimumin për Tiranën dhe tifozët e saj. E po ashtu edhe titulli kampion i vendit.
Intervistoi: Endri ÇINARI