Ada merr edhe Erjon Hotin, Ikin Bekim Erkoçeviç dhe Gojart Rusi

Orët e fundit të merkatos për skuadrën e Adës kanë qenë shumë aktive.Pas firmosjes së kontratave dhe federimit të Selimajt, Linit, Karakaçit, Tafës dhe Dushkajt, në momentet e fundit ka ardhur edhe një konfirmim tjetër. Bëhet fjalë për mesfushorin shkodran Erjon Hoti. Ai në fazën e parë ka luajtur me Laçin dhe tashmë është pjesë e Adës. Ky lojtar luan në disa pozicione si në mesfushë ashtu edhe në mbrojtje.

Albert Kaçi detyrohet të kthehet sërish tek Besëlidhja

Mesfushori shkodran Albert Kaçi pas përpjekjeve për të kaluar tek Vllaznia dhe dështimit të këtij kalimi për shkak të moslejimit nga ana e drejtuesve të Besëlidhjes, është detyruar të kthehet tek kjo e fundit për të luajtur në fazën e dytë. Ky është një tjetër lajm i mirë për stafin drejtues por edhe për tifozët e kësaj skuadre sepse dihen vlerat e Kaçit. Ky i fundit do t’u bashkohet lezhjanëve, ku do të nisë stërvitjen në kuadër të fazës së dytë të kampionatit.

Ada godet në merkato. Merr edhe Karakaçin, Tafën dhe Dushkajn

Skuadra bregtare e Adës së Velipojës që merr pjesë në kategorinë e parë, ka zhvilluar një merkato të denjtë për një ekip Superlige. Pas zyrtarizimit të blerjes së portierit Erind Selimaj që fazën e parë ka luajtur në Superligë me Luftëtarin, është bërë realitet edhe marrja e mesfushorit shkodran Orges Lini që pas Laçit, luajti edhe me Partizanin. Por merkatoja e Adës nuk do mbyllej këtu. Ditën e sotme është bërë realitet edhe marrja e tre futbollistëve të tjerë shumë cilësorë. Dy prej tyre janë mesfushorët që janë nën kontratë me Vllazninë, pikërisht të Abaz Karakaçit dhe Amir Tafës.

Veleçiku mundet 0-4 në miqësoren me Deçiçin në Tuz

Skuadra e Veleçikut ka zhvilluar takimin e parë miqësor për këtë vit, pikërisht në qytetin e Tuzit të Malit të Zi me ekipin vendas të Deçiçit. Kjo ndeshja do t’i shërbejë trajnerit Besnik Duli si test kontrolli në prag të rinisjes së fazës së dytë të kampionatit. Trajneri Duli e ka nisur ndeshjen me formacionin e aktivizuar në ndeshjen e fundit të fazës së parë, atë të fituar në Prrenjas ndaj Domosdovës vendase me rezultatin 1-0. Që në fillim, skuadra vendase është gjendur përballë një presioni të vazhdueshëm me sulmve të vendasve. Djemtë koplikas kanë rezistuar vetëm shtatë minuta pasi vendasit kalojnë në avantazh me anë të japonezit Tomisaka.

Bordi Mbikëqyrës largohet. Gati zëvendësimi i tij

Në mbledhjen e djeshme të Këshillit Bashkiak është miratuar edhe zëvendësimi I anëtareve të Këshillit  Mbikëqyrës të shoqërisë aksionere Vllaznia. Kryetari I këtij Këshilli, nënkryetari I Bashkisë Ritvan Troshani dhe dy anëtarët e tij, Beniamin Idrizi dhe Sued Hadri, kanë dhënë dorëheqjen. Në kushte të tilla, largimi I anëtarëve të këtij Këshilli duhet plotësuar me të tjerë dhe emrat për këtë do propozohen nga Këshilli Bashkiak.

Vllaznia, vjen për provë mesfushori Nigerian Oladele

Në stërvitjen e djeshme të Vllaznisë ka rënë në sy edhe prania e një futbollisti afrikan. Bëhet fjalë për Oshobe Oladele. Ai nga sa merret vesh, është 20 vjeç dhe është anëtar I Kombëtares U-21 të Nigerisë. I shoqëruar nga menaxheri Alfred Bode, futbollisti ka zhvilluar seancën e parë me kuqeblutë. Ai luan si mesfushor dhe sot do vendoset përfundimisht për fatin e tij nëse do federohet apo jo me Vllazninë.

Presidenti i ri takim me skuadrën: Tani do më keni pranë!

Me të mbaruar konferencën e shtypit, presidenti I ri I Vllaznisë ka nxituar të kapë stërvitjen e ekipit për të zhvilluar të pari takim me të pas zyrtarizimit në këtë post. Ai ka takuar fillimisht trajnerin Bushati dhe më pas drejtorin sportiv Grima ndërkohë që kanë ardhur futbollistët të cilët një e nga një, I kanë dhë dorën presidentit të tyre të ri duke I uruar suksese.

Mojash Radonjiç kërkon të marrë Sindrit Gurin tek Llovçen

Ish- trajneri I Vllaznisë Mojash Radonjiç që tani drejton ekipin e Llovçen të Cetinjës, pjesmarrës në Superligën malazeze, kërkon të marrë në rradhët e saj sulmuesin 19 vjeçar shkodran Sindrit Guri. Ky I fundit nuk është duke u preferuar shumë nga ana e trajnerit Artan Bushati dhe në kushte të tilla, kërkon ta shfrytëzojë këtë moment për ta marrë tek skuadra e tij. Radonjiç ka qenë present në dy ndeshjet e fundit miqësore të Vllaznisë, atë ndaj Grbalj dhe dje ndaj Mlladostit teksa ka parë që Guri në ndeshjen e parë është aktivizuar pak minuta ndërsa dje asnjë.

Vllaznia fiton 1-0 ndaj Grbaljit dhe “shkelmave” të lojtarëve të tij

Vllaznia ka luajtur sot në Budva ndeshjen e dytë miqësore në tokën malazeze. Përballë saj ka qenë ekipi Grbalj që merr pjesë në Superligën e vendit fqinj dhe ka fituar me rezultatin 1-0. Në krahasim me ndeshjen  e pak ditëve më parë trajneri Bushati kishte vendosur të ndryshonte dy gjëra në formacion. Ishte rikthyer pas një dëmtimi në qendër të mbrojtjes Kraja që ka luajtur përkrah Seminës ndërsa në krahë kanë qenë Smajli dhe Begaj ndërsa prapa në portë Gjokoviç pasi do jetë ai që do luajë në ndeshjen e parë në Korçë për shkak të pezullimit të Vujadinoviç.

Katër shkodranë në kombëtare për miqësoren me Gjeorgjinë

Për ndeshjen miqësore të 6 shkurtit me Gjoeorgjinë që do të luhet në "Qemal Stafa", trajneri i kombëtares shqiptare Xhani De Biazi pritet të grumbullojë edhe katër futbollistë shkodranë. Nuk janë as Hamdi Salihi që nuk po kalon një moment të mirë në karrierën e tij dhe as Gilman Lika. Burime pranë Federatës kanë bërë të ditur se në listën e lojtarëve që do publikohet brenda 2-3 ditësh, janë edhe 4 futbollistë shkodranë. I pari është Bekim Balaj, sulmuesi shtatëlartë që luan në Çeki me Spartën e Pragës. I dyti është Armando Vajushi, mesfushori- sulmues që luan në Bullgari me Liteks.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Federata vjen me një tjetër risi. Kompeticioni i ri për femrat...

Futbolli i femrave nuk do ta nisë vitin me ndeshjet e Kupës së Shqipërisë si çdo vit tjetër, pasi Federata ka menduar për një...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR