Ndeshjet e mëdha të basketbollit shkodran të përshkruara nga studiuesi italian Giovani Armillotta

Basketbolli shkodran ne vite eshte shquar per shume emra te medhenj te dale nga rradhet e tij, per trofete e fituara por edhe ndeshjet e medha qe ka zhvilluar, si ne arenen kombetare ashtu edhe ne ate nderkombetare. Studiuesi...

Agustin Kola: Më dënuan 1 vit, por u stërvita si kafshë

Agustin Kola është një furi e vërtetë këtë herë. Ashtu si në kohët e arta kur çante mbrojtjet rrëmbimthi, tani nuk i driblon më ata me të cilët bën replikë për titullin e vitit 1989. I përmend me emra...

Alfred Bardeli: Vllaznia e viteve ’80 në mundje, e pakrahasueshme

Gjatë vitit të kaluar ka marrë dy vlerësime të larta. Fillimisht si "mundës i shekullit" me rastin e 100 vjetorit të Sportklub Vllaznia dhe më pas "Mjeshtë i Madh" nga Presidenti i Republikës. E kemi fjalën për kampionin e...

Perlat Musta: Ju tregoj çmendurinë në ndeshjen me Benfikën, ja pse dolën 4 lojtarë...

Ka gjithnjë ndonjë peng në karrierë kur e kthen kokën pas, sado i suksesshëm të jesh. Perlat Musta mbetet një nga kolosët e futbollit shqiptar, por titulli i 1989-ës, sipas tij, nuk u luajt me rregulla të barabarta. Ish-portieri...

Josa: Kur vdiq Enver Hoxha Ferid Rragami na tha ‘Ngordhi daja, tani do bëhemi...

“Ka qenë e enjte e 11 prillit 1985. Një ditë përpara zhvilluam një miqësore me Flamurtarin në ‘Qemal Stafa’, në prag të sfidës ndaj Greqisë në Tiranë. U mbyll 0-0 dhe u kthyem në Durrës. Të nesërmen paradite bëmë një...

Shqipëri-Poloni, 35 vite nga ‘rrufeja’ e Boniekut në Tiranë. Të pathënat e ndeshjes së...

35 vite kanë kaluar nga ai fundmaji i 1985-ës dhe ne po përpiqemi të sjellim disa detaje të pathëna më parë nga ndeshja e famshme Shqipëri-Poloni 0-1. Sapo ishte ndarë nga jeta diktatori Enver Hoxha, pastaj tragjedia e “Hejselit”...

SPECIALE NGA BESNIK DIZDARI Përmes kujtimit të protagonistëve 1929

* Këtë cikël shkrimesh të rivështruara, me modesti e respekt, ua kushtoj personazheve historike të atletikës shqiptare, të afërmve të mi: themeluesve epokalë të viteve ’20 e përtej: profesorëve FEHTI DIZDARI e IBRAHIM DIZDARI si dhe dr. BAHRI KOPLIKUT....

Bylyku: Na quanin ekipi i rrugaçëve dhe vagabondëve

Nuri Bylyku, njeriu që ka kaluar 38 vite të jetës së tij te klubi i Tiranës, e cilëson Partizanin si djalin plëngprishës të bardhebluve. Duke marrë në konsideratë edhe deklaratat e disa personazheve të shquara të klubit të kuq,...

Lame: Tirana hiqej si e persekutuar në komunizëm, por nuk ka qenë e tillë

lir Lame, ish-mesfushori i Partizanit dhe i Kombëtares, në një rrëfim të gjatë për “Panorama Sport”, kujton natën e errët të 16 shtatorit të 1987-ës, kur të kuqtë u mundën 4- 0 nga Benfika në Portugali. Gjykimin e arbitrit...

Josa i përgjigjet Bajkos: Tirana nuk ka qenë ekip Partie, vendin e drejtonte edhe...

Mirel Josa është i bindur që Tirana e ka merituar në fushë titullin kampion në vitin 1989. Ish-futbollisti i shquar i bardhebluve dhe i Kombëtares në ato vite pohon se çdo skuadër e kryeqytetit në periudha të caktuara ka...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Presidenti Matija: Në Champions nuk ka kundërshtar të lehtë, por Vllaznia...

Ka meritën e jashtëzakonshme jo vetëm të sukseseve të Vllaznisë, por edhe në rritjen e cilësisë së futbollit të femrave në Shqipëri. Treguesi më...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR