SOT LUAN KUNDER VORËS E SHËNKOLLIT, DIKUR VLLAZNIA – NAPOLI/ FOTO

Sot Vllaznia krenohet me fitoren ndaj Korabit dhe ne kryesimin e renditjes ne kategorine e pare. Duke u perballur ne kampionat edhe me skuadra te tilla dhe pa pervoje si Vora apo Shenkolli, nje ecuri e tille ishte mese...

DOSSIER/ Si e shkatërruan Asllan Rusin pse dashuroi vajzën e Enver Hoxhës

“SI E SHKATËRRUAN VOLEJBOLLISTIN ASLLAN RUSIN PSE DASHUROI VAJZËN E ENVERIT” – pohon Mjeshtri Vangjel Koja ish-trajneri i ekipit “DINAMO” – Asllan Rusi, ish- volejbollisti më i mirë i ekipit të Dinamos në vitet ’70, është goditur dhe shkatërruar nga...

Rekord unik, Vllaznia ka luajtur me bluzat e Buduçnostit dhe Barcelonës! Jera: Ja si...

Me fanella “peshqesh” nga klubet e huaja pas takimeve ndërkombëtare, me leje apo jo nga FSHF, gjatë zhvillimit të aktivitetit kombëtar, janë disa skuadra që kanë dalë në fushë me “bluzat dhuratë e të improvizuara”. Një rast analog si ai...

“Sigurimi dhe Sporti”, ja si i përndiqte rregjimi komunist sportistët

Të harrosh të kaluarën, do të thotë të humbasësh të ardhmen. Sado dramatike, janë copëza historie: ngjarje që kanë lënë plagë të thella gjatë komunizmit dhe jashtë të cilave nuk mund të mbetej as sporti. Emra të mëdhenj të cilët...

HISTORI/ Kur Shkodra kishte kombëtaren dhe kampionatin e saj. Ja si mbreti Zog shkriu...

Nga Besnik DIZDARI ….Kur me 1930, mbreteria e Zogut desh te zhvillonte per here te pare Kampionatin Kombetar te Shqiperise ne Futboll, Shkodra me mendjemadhesine me te madhe e kundershtoi. Nuk besonte ne kete organizim. Ngaqe ne qytetin e saj,...

85 tituj kampionë për 10 sportistë, por asnjë vlerësim për boksierët e Vllaznisë!!!

Në morinë e titujve të akorduar nga Presidenti i Republikës për sportistët e Vllaznisë me rastin e 100 vjetorit të këtij klubi, për çudi nuk ka patur asnjë boksier!!! Diçka vërtetë e habitshme sepse kemi të bëjmë me sportin më...

NGJARJA E RRALLË E VITIT 1975/ Kur Vllaznia me 3 lojtarë fitonte ndaj Partizanit...

Kanë kaluar 44 vite gati nga ajo ndeshje por për ata që e kanë parë me sytë e tyre, apo të tjerë që e kanë dëgjuar nga rrëfimet e më të mëdhenjve, duket diçka e pamundur. E kemi fjalën...

Dekorimi i 19 figurave të Vllaznisë, jo i fundit. Priten edhe të tjerë (FOTO)

Mbreme ne teatrin "Migjeni" ne kuadrin e festimeve te 100 Vjetorit te krijimit te Vllaznise, jane nderuar 19 personalitete te sportit shkodran ne vite. Padyshim qe te gjithe ata te cilet u nderuan, e kane merituar kete gje. Kuptohet...

INTERVISTA/ “SABAH BIZI …Dhe brezi i tij”, del në qarkullim një libër i ri...

Problematika e botimeve sportive përmes një interviste me autorin e këtij libri. -Më duhet të të falënderoj Besnik, në radhë të parë për historinë e Sabah Bizit e shokëve të tij apo brezit të tij, siç dhe ke titulluar, por...

Histori/ Një ndeshje historike e vitit 1925 në Shkodër

94 vjet më parë, pikërisht më 19 gusht 1925, do të udhëtonte për në Shkodër, skuadra e Kamzës, me emrin “Tërkuzaj”, e cila do të zhvillonte të parën ndeshje, jashtë Kamzës. Skuadra e Tërkuzajt do të zhvillonte ndeshjen e...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Ndryshime në pankinën e “Juban Danja”, ikën Preka. Ja kush e...

Mbyllja e sezonit futbollistik është shoqëruar edhe me ndryshime në pankinën e ekipit të futbollit të femrave "Juban Danja". Kështu, nga sa bëhet e...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR