Nga Besnik Dizdari/ Epoka e Zan Rragamit…

Nga BESNIK DIZDARI Prolog E me titullimin “epokë” këtu po përdor shpjegimin e parë që i jep kësaj fjale i famshmi fjalor “Zingarelli”, pra si nënkuptim i një periudhe historike të një qëndrueshmërie të gjatë të ngjarjeve të shquara që nuk...

Rrëfimi i Parid Xhihanit: Me golin tim, i hoqa titullin kampion Vllaznisë

Një rrëfim i veçantë ishte ai i Parid Xhihanit për “Sport Magazine” që transmetohet në “Ora Neës”. Ish-lojtari i Besës së Kavajës, Dinamos, Teutës, ka treguar edhe periudhën e tij në Ukrainë teksa ishte pjesë e Zorya, ku nuk...

E VEÇANTË/ Klubi anglez uron Vllazninë në gjuhën shqipe: Gëzuar ditëlindjen!

Një ditë e veçantë është kjo e sotmja për Vllazninë pasi feston datëlindjen e 103-të. Shkodranët janë themeluar në 16 shkurt të vitit 1919, duke i dhënë futbollit shqiptar prej vitesh emra të spikatur që do të përfaqësonin shtetin...

Zbardhen emrat e 75 themeluesve të Vllaznisë 103 vjet më parë

103 vjetori i themelimit te shoqnise "Vllaznia" eshte nje ngjarje e shenuar jo vetem per sportin, por edhe me gjere. Kjo sepse u be klubi i pare sportiv i krijuar ne vendin tone. Gjithçka qe ne kemi, eshte merite e...

‘Shën Valentini’ i shkodranëve asht 16 shkurti. Gëzuar ditëlindjen Vllazni!

Sot në Shkodër ka festë. Vllaznia e të gjithë shkodranëve ka ditëlindjen, feston 103 vjetorin e krijimit të saj. 16 shkurti i vitit të largët 1919 i ka ba të tanë ata të ndihen mirë sepse asht kriju klubi...

Jeta në Amerikë pas arratisë, Arvid Hoxha: E fejuara më priti 5 vite dhe...

Një njeri që kthehet në atdhe pas 5 vitesh dhe nuk e ka më nënën gjallë… Familjen ia kishin internuar dhe e fejuara që nuk kishte asnjë ide se kur do të kthehej dhe çfarë do të bëhej me...

Arratisja e bujshme e vitit 1987, Arvid Hoxha: Na përndiqnin edhe në Greqi, si...

Pas arratisjes së bujshme të Arvid Hoxhës dhe Lulëzim Bërshenit nisi edhe kalvari i përndjekjes nga autoritetet shqiptare, jo vetëm për familjarët e tyre që kishin lënë pas në Shqipëri, por edhe për vetë dy futbollistët. Shqipëria asokohe kishte raporte...

Arratisja në Athinë, Arvid Hoxha: Në ambasadën jugosllave thikën e mbajta në fyt, më...

Arratisja e bujshme ndodhi në Athinë, por stresi i madh për Hoxhën, Bërshenin dhe gjithë skuadrën e Vllaznisë nisi që në Finlandë. Fakti që kishin përfunduar në polici për një bluzë dhe një palë xhinse, e kishte tërbuar Sigurimin...

Arvid Hoxha: Si nisi plani i arratisë me Bershenin në Athinë (PJESA E DYTË)

Arvid Hoxha kishte kohë që e bluante në kokë largimin nga Shqipëria, por shumë pak gjëra shkuan sipas planit. Dëmtimi i rëndë në fytyrë ia prishi planin. Humbi vendin e titullarit dhe rrezikoi të mos luante më, rrjedhimisht as...

Arratisja e Arvid Hoxhës dhe Lulzim Bërshenit në vitin 1987, rrëfimi unik i ish-portierit:...

Nga JETMIR HALILAJ Të arratiseshe për një jetë më të mirë në Shqipërinë moniste ishte një bast me jetën. Jo për atë që do të ndërtoje jashtë, porse çfarë pasojash do të kishte për personin që e ndërmerrte këtë iniciativë...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Futbollistet e Vllaznisë dje festuan titullin e 9-të, por… u munguan...

Futbollistet e Vllaznise festuan diten e djeshme titullin kampion te 9-te rradhazi ne kampionatin e femrave. Ato e priten me entuziasem sfiden e fundit...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR