FOTO- LAJM/ Vioresin Sinani & Megi Doçi, historia e golit shqiptar

0
Pasditen e djeshme kane qene te dy sebashku ne ambjentet e stadiumit "Loro Boriçi". Jane bashkuar rastesisht per nje aktivitet qe organizohej aty, por "Shkodra Sport" ka shfrytezuar kete moment per t'u shkrepur nje foto. Nje foto qe vlen shume...

Historia e rrallë/ Kur nëna dhe dy vajzat e saj luanin sëbashku volejboll në...

0
Ka ndodhur në Krutje të Lushnjës 22 vjet më parë. Ka qenë sezoni 2001-2002 dhe pjesë e ekipit do të bëheshin tre pjestare të të njëjtës familje: Qose. Bëhet fjalë për të mirënjohurën Vjollca Llupo (Qose) dhe dy vajzat...

Nga Namik Mehmeti/ Foto- homazh për Vildan Tufin …

0
Diçka duhej te shkruaja edhe une per te ndjerin Vildan Tufi, personalitet elitar i atletikes shqiptare, ne diten e perkujtimit te 78 vjetorit te lindjes. Nuk mund te thoja me shume se çka i ka perkushtue kolegu im Gjergj Kola...

HISTORI/ Çipi: E pyesnin Petro Rucin për formacionin, ai thoshte: Trajneri: Ramiz Alia, portier...

0
Kreshnik Çipi, ish futbollisti i njohur i ekipit të “Flamurtarit” të Vlorës dhe i kombëtares shqiptare, në një intervistë shumë vite më parë, na tregonte kohën kur luante futboll, dhe sidomos “Flamurtarin” e artë të viteve tetëdhjetë, për sukseset...

HISTORI/ Vasil Ruci: Si na zhveshën në doganën e Hanit të Hotit pas kthimit...

0
Bomberi i shquar i “Flamurtarit”, të Vlorës, ai që rrëzoi në gjunjë radhën e portierëve shqiptarë të viteve ’80-të, si dhe disa portierë të huaj, si Zubizareta, (legjenda e kombëtares spanjolle dhe asaj të Barcelonës), quhet Vasil Ruci, ish-sportisti...

HISTORI/ Kur Astrit Hafizi kthehej nga Franca 30 vjet më parë

0
KjO foto është realizuar me trajnerin e mirënjohur shkodran që ia ka falur gjithçka jo vetëm Vllaznisë si futbollist e trajner por edhe futbollit shqiptar duke qenë se në drejtimin jo pak të suksesshëm të Kombëtares kuqezi. Fotoja përkon me...

ARKIV/ 60 vjet më parë, Safete Paçrami, Shaqe Nika dhe Nazmi Kryeziu…

0
Shkodra eshte kjo qe eshte ne sport, fale historise se lavdishme te saj ne çdo disipline teksa nga rradhet e tyre kane dale shume emra te medhenj te cilet e kane lartesuar edhe me shume emrin e ketij qyteti...

FOTO-LAJM/ Ekipi i veteranëve të Vllaznisë i vitit 1970, një traditë për t’u rikthyer?

0
Muajin e kaluar ne Shkoder u zhvillua ne ndeshje miqesore ne mes veteraneve te Vllaznise dhe atyre te Ferizajt. Keta te fundit nga sa u pa, funksiononin si nje skuader e vertete ne te gjitha drejtimet sepse merrnin pjese...

Zyrtari britanik: Dëgjova një histori qesharake. Edi Rama ka qenë basketbollist i nivelit të...

0
Ish këshilltari i ish-kryeministrit të Britanisë së Madhe, David Cameron, Daniel Korski ka publikuar një foto të shkrepur ditën e djeshme gjatë takimit të kryeministrit Edi Rama me homologun e tij Rishi Sunak. Krah fotos Korski ka treguar dhe një...

Histori/ Kur Emanuela Jaku shënonte 19 gola në vetëm një ndeshje

0
Data 13 prill e vitit 2014 do të mbesë gjatë në kujtesën e saj. Por edhe në arkivat e futbollit të femrave në Shqipëri. Futbollistja e ekipit “Juban Danja” Emanuela Jaku, brenda 90 minutave të një ndeshje arriti të...